Parazitická houba <span>zabíjí žáby</span>, omezuje propustnost kůže

Věda a technika
23. 10. 2009 14:04
Parazitická houba narušuje iontovou rovnováhu žabí krve.
Parazitická houba narušuje iontovou rovnováhu žabí krve.

Parazitická houba narušuje iontovou rovnováhu žabí krve.Populace žab a dalších obojživelníků v různých částech světa jsou ohroženy vyhynutím, Damoklův meč visí nad čtyřiceti procenty z nich. Hlavní příčinou je útok parazitické houby. Dlouho zůstávalo záhadou, proč houba žáby zabíjí. Vysvětlení nabízí aktuální vydání časopisu Science.

Parazitická houba Batrachochytrium dendrobatidis zabíjí spolehlivě. Jakmile se objeví na nové lokalitě, do roka zahyne kolem osmdesáti procent obojživelníků. Ze 120 druhů žab, které od roku 1980 vyhynuly, jich devadesát padlo za oběť právě této houbě.

Dosud nebylo jasné, proč parazit pro žáby představuje takové nebezpečí. Na mrtvých jedincích biologové nenacházeli nic patologického kromě kožních lézí, které by samy o sobě neměly být smrtelné.

ČTĚTE TAKÉ: Zoologové objevili v Andách jednu z nejmenších žab světa

Mrtvá žába napadená parazitickou houbou.Nyní je o něco jasněji. Ukázalo se, že houba mění charakter žabí kůže a brání průchodu sodíku a dalších iontů. V důsledku toho klesá koncentrace sodíku v krvi na pětinu a koncentrace draslíku na polovinu normálních hodnot, což vede k srdečnímu selhání.

Parazitované žáby, jimž vědci koncentraci elektrolytů uměle zvyšovali, žily déle.

Objev mechanismu, jímž houba žáby zabíjí, by mohl vést k nalezení způsobu, jak ohrožené žabí populace zachránit. Ale je to teprve začátek, protože vědci zatím nevědí, jak přesně houba propustnost kůže pro ionty ovlivňuje.

Další naději představuje letošní objev bakterie žijící na kůži některých obojživelníků, která před houbou chrání a mohla by se stát základem ochranných prostředků.

Foto: Nicolle Rager Fuller/National Science Foundation, Jamie Voyles/Alex Hyatt/Frank Fillipi

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ