Pavlovův reflex <span>zachraňuje vačnatce</span> před ropuchami

Věda a technika
15. 4. 2010 16:18
Kunovec severní loví jedovaté nepůvodní ropuchy. A doplácí na to.
Kunovec severní loví jedovaté nepůvodní ropuchy. A doplácí na to.

Kunovec severní loví jedovaté nepůvodní ropuchy. A doplácí na to.Ivan Petrovič Pavlov kdysi naučil psy slintat při zaslechnutí zvonku. Ekologové z univerzity v australském Sydney nyní stejnou metodou naučili ohrožené kunovce severní, aby se vyhýbali jedovatým ropuchám, jejichž konzumace pro ně dosud znamenala jistou smrt.

Kunovec severní, masožravý vačnatec velikosti kočky, žije na severu Austrálie. Jeho populace se však neustále zmenšuje, protože na jím obývané území postupně proniká jedovatá ropucha obrovská. Už obsadila šedesát procent území a během nejbližších dvaceti let ho zřejmě zabydlí celé.

Ropucha obrovská měla hubit škůdce, ale zabíjí i vačnatce.Ropucha obrovská je v Austrálii nepůvodní, pochází ze Střední a Jižní Ameriky. V roce 1935 ji farmáři vysadili na třtinové plantáže, měla likvidovat škůdce. Na její jed však nebyli australští predátoři zvyklí. Většina z nich loví pouze mladé ropuchy, které nejsou tak toxické a způsobují pouze mírnou otravu. Kunovci severní jsou však dost velcí na to, aby ulovili i dospělé, silně jedovaté žáby. Nemohou se tak naučit, že ropuchy obrovské není radno konzumovat. Už první setkání pro ně bývá fatální.

ČTĚTE TAKÉ: Přemnožené australské ropuchy snad zastaví evoluce

Bioložka Stephanie O’Donnellová vypouští přeučeného kunovce.Australští vědci odchytili 62 mladých kunovců a polovině z nich vypěstovali k ropuchám odpor. Krmili je malými mrtvými ropuchami napuštěnými látkou vyvolávající nevolnost. Když se takto „vyškolení" kunovci později setkali s větší ropuchou, ani je nenapadlo zpestřit si jí jídelníček.

Zvířata poté dostala obojky s vysílačkou a byla vypuštěna do volné přírody v oblasti s hojným výskytem ropuch obrovských. Kunovci pohrdající ropuchami přežili v průměru pětkrát déle než ti, kteří žádné školení nedostali.

Vědci, kteří o úspěšném zásahu referují v časopise Journal of Applied Ecology, nyní zjišťují, zda kunovcům odpor k ropuchám vydrží a zda ho budou schopni učením předat svým potomkům.

Foto: Jonathan Webb, profimedia.cz

Další čtení

ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Co s ropovodem Družba? Je plný ropy, ale mohly by v něm vést datové kabely

Věda a technika
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ