Klimatické změny vyženou z domovů odhadem kolem 20 milionů lidí ročně. Uvedli to experti OSN na klimatické konferenci v Bonnu. Podle aktuální studie Světové banky má být údajně do roku 2050 počet klimatických uprchlíků oproti současnosti desetinásobný.
Odborníci se shodují na tom, že každý rok prchají miliony lidí před přírodními katastrofami, z nichž mnohé ještě umocňují klimatické změny. Madeline Garlocková z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ve středu řekla, že lidi nutí k opouštění jejich domovských regionů kombinace důvodů. Často je ve hře i pronásledování a násilí.
Experti v Bonnu odhadovali počet lidí prchajících každoročně před přírodními pohromami na více než 20 milionů. Ve zcela nové studii Světové banky se přitom údajně píše, že počet "klimatických uprchlíků" má do roku 2050 vzrůst desetinásobně. "To je něco, co mě opravdu děsí," řekl expert na klima z Rozvojového programu OSN (UNDP) Pradíp Kurukulasuríja. "Musíme se tomu postavit, naléhavost nemůže být větší," upozornil odborník.
Jeho kolega zastupující mezinárodní charitativní organizaci Oxfam Jan Kowalzig konstatoval, že lidé v chudých zemích jsou vystaveni pětkrát vyššímu riziku, že budou muset kvůli extrémním projevům počasí opustit domov, než obyvatelé bohatých států.
Podle údajů Oxfam muselo v letech 2008 až 2016 každoročně vyhledat útočiště před bouřemi nebo záplavami v průměru zhruba 14 milionů lidí v chudších zemích, což bylo 0,42 procenta tamní populace. V bohatých státech to bývá zhruba necelý milion lidí, tedy 0,08 procenta obyvatel.