Následky znečištění: želvy produkují více samečků

Věda a technika
5. 5. 2018 08:42
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Nové zemědělské techniky a znečištění prostředí rtutí v USA má negativní vliv na populaci želvího druhu kajmanky dravé. Důsledkem těchto faktorů je skutečnost, že se mnohem více rodí samečci než samičky. Informoval o tom server The Independent.

O tom, jestli se narodí sameček nebo samička, rozhoduje u želv teplota, v níž se vajíčka vyvíjejí. Zatímco globální oteplování v Tichém oceánu zapříčinilo, že se tam rodí více samiček, v americké Virginii je tomu přesně naopak - na svět přichází více samečků.

Přišel na to vědecký tým, který nabízí dva důvody, proč se rodí více samečků. Jednak za to mohou chladicí techniky při využívání zemědělské půdy a jednak chemické účinky znečištění rtutí.

"Naše práce dokládá, jak rutinní lidské aktivity mohou mít nečekané vedlejší účinky na volně žijící zvířata. Našli jsme silné maskulinizující posuny v poměrech pohlaví, způsobené vzájemným působením dvou nejběžnějších globálních změn na planetě: znečištěním a zemědělskými technikami," okomentoval zjištění profesor William Hopkins z Virginského polytechnického institutu, který na celý výzkum dohlížel.

Chladnější hnízda znamenají pro druh kajmanek dravých vyšší počet narozených samečků. Podle Hopkinse je příčinou nižší teploty rozhodování dospělých samic. Ty se totiž z přirozeného prostředí stěhují do zemědělských oblastí, což má v konečném důsledku nežádoucí účinky na jejich reprodukci.

Ve výzkumu publikovaném v časopise Biological Conservation se rovněž uvádí, že vědci našli v krvi dospělých samic zvýšené množství rtuti. A právě i tento fakt je příčinou toho, proč se z vajíček častěji líhnou samečci. "Tyhle neočekávané věci vyvolávají nové, vážné obavy ohledně toho, jak volně žijící zvířata reagují na změny životního prostředí v důsledku lidské činnosti," uzavřel Hopkins.

Autor: -aka- Foto: , pixabay.com/keaton

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ