Nové měření: Mariánský příkop je hluboký 10 994 metrů

Věda a technika
8. 12. 2011 10:20
Mariánský příkop (fialově) se nachází na rozhraní dvou zemských desek - Pacifické a Filipínské.
Mariánský příkop (fialově) se nachází na rozhraní dvou zemských desek - Pacifické a Filipínské.

Experti amerického Střediska pro pobřežní a námořní kartografii (CCOM) provedli zatím nejpřesnější měření nejhlubšího místa na povrchu Země. Podle nových výsledků se nejníže položený bod Mariánského příkopu v severním Pacifiku nachází v hloubce 10 994 metrů.

Rekordní hloubka Mariánského příkopu, který leží u Mariánských ostrovů nedaleko ostrova Guam, není žádným překvapením. Místo bylo prozkoumáno už několikrát, ale údaje o maximální hloubce dosud nebyly přesné, pohybovaly se mezi 10 911 a 11 034 metry. Experti CCOM provedli měření pomocí speciální lodi s přístrojem mapujícím dno pomocí odrazu zvukových vln.

Američané prozkoumali celý příkop dlouhý 2500 kilometrů a kromě nejhlubšího bodu známého pod jménem "Challenger Deep" změřili další extrémně hlubokou lokalitu "HMRG Deep" s hloubkou 10 809 metrů.

Mariánský příkop se nachází na rozhraní dvou zemských desek - Pacifické a Filipínské. Jeho výzkum má velký význam pro určování dynamiky a četnosti podmořských zemětřesení. Na dno příkopu se zatím vydali jen dva lidé, výzkumníci Don Walsh a Jacques Piccard v batyskafu Trieste v roce 1960. V nejbližší době chtějí jejich misi zopakovat hned čtyři americké týmy s pomocí speciálních ponorek.

Zatímco ale Walsh s Piccardem se před půlstoletím vydali prakticky do neznáma, jejich následovníci budou mít už po ruce přesné mapy mořského dna. Přesto je ale podle odborníků zájem lidí o zmapování mořského dna nedostatečný. Jen pět procent je zachyceno alespoň tak podrobně jako povrch Měsíce.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Co s ropovodem Družba? Je plný ropy, ale mohly by v něm vést datové kabely

Věda a technika
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ