Ozonová vrstva nad severní polokoulí, tedy i nad Českou republikou, loni zesílila, po 25 letech se tak dostala opět do normálního stavu. Ozonu zde bylo naměřeno stejně jako před vznikem ozonové díry. Nad Antarktidou však ozonová díra stále je.
Podle Českého hydrometeorologického ústavu jsou hlavní příčinou zlepšení nad severní polokoulí přirozená atmosférická proudění, ale i ekologická opatření.
"Posuzováno celoročním průměrem celkového množství ozonu v atmosféře (tloušťkou ozonové vrstvy), byla vrstva v roce 2010 po 25 letech opět v normálním stavu, ve kterém se nacházela před vznikem takzvané ozonové díry, tedy zhruba před rokem 1985," uvádí ČHMÚ na svém webu.
"Skutečnost, že se ozonová vrstva působením přirozených atmosférických procesů opět dokázala vrátit do normálního stavu, potvrzuje dosavadní závěry odborníků o efektivním působení ochranných opatření zavedených montrealským protokolem a jeho dodatky," upozornili meteorologové.
Přistoupením k takzvanému montrealskému protokolu 16. září 1987 se 24 signatářských států zavázalo ke kontrole výroby chemických látek poškozujících ozonovou vrstvu, k postupnému omezení jejich používání a k jejich likvidaci šetrným způsobem, aby nedocházelo k nechtěným únikům do atmosféry. Ozonová díra nad Antarktidou byla v roce 1990 velká jako trojnásobek rozlohy Austrálie.
"I když šlo patrně jen o přechodný jev, pro odborníky je to velmi příznivá zpráva podporující předpoklad dalšího pokračování přirozené obnovy poškozené ozonové vrstvy," zhodnotili odborníci zlepšující se stav ozonové vrstvy.