Příčina povodní na severu? Nešťastná shoda okolností

Věda a technika
9. 8. 2010 13:24
Pršelo v pramenných oblastech, proto voda přišla tak rychle.
Pršelo v pramenných oblastech, proto voda přišla tak rychle.

Povodně, které o víkendu zasáhly sever Čech, nebyly bleskové. Jejich sílu a rychlost, s jakou udeřily, lze přičíst na vrub kombinaci několika faktorů: pršelo v pramenných oblastech, povodí bylo nasycené a svou roli sehrál i návětrný efekt na úbočích hor.

Blesková povodeň je termín, který se v českých médiích vžil po loňských povodních na Novojičínsku. Meteorologové mluví spíše o povodních přívalových. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem však zdůrazňuje, že tentokrát šlo o něco jiného: "Přívalové srážky jsou typické tím, že jsou lokální. Tentokrát šlo o trvalé vydatné srážky, které trvaly jeden a půl dne a zasáhly území několika okresů, především okresy Děčín, Česká Lípa, Liberec, Jablonec a Semily."

"Víkendové události připomínaly přívalové povodně jen rychlostí vzestupu, ale ta byla dána tím, že šlo o krátké toky. Z povodní v letech 1997 nebo 2002 jsme byli zvyklí, že na řadě míst ani moc nepršelo a jen se čekalo, až k nim voda doteče," dodává Novák.

Sobotní srážky na obrazovce radaru.

Sobotní srážky na obrazovce meteorologického radaru (interval mezi snímky čtyři hodiny). Zdroj: ČHMÚ 

Návětrný efekt a nasáklá půda

Nad zasaženým územím se přesouvalo zvlněné frontální rozhraní, které se zpočátku pohybovalo od jihozápadu k severovýchodu. Potom ale pohyb v západo-východním směru ustal a rozhraní přešlo celou délkou přes severní Čechy.

"Navíc v uvozovkách naprosto bezvadně zafungoval návětrný efekt," vysvětluje Novák. "V oblasti se už před příchodem fronty vytvářely srážky. Jakmile k Lužickým a Jizerským horám dorazil už tak dost nacucaný vzduch, vytvářely se tam při pokusu přejít hory další vzestupné pohyby a srážky se zesilovaly."

Během dvou dnů napršelo mezi 100 a 250 milimetry. "Když tohle padá v pramenných oblastech, musí to vést k tomu, že se toky rozvodní. Povodí bylo ihned nasycené, protože tři dny předtím tam napršelo 30-40 milimetrů. Takže všechno teklo přímo do potoků a řek," říká meteorolog Novák.

Velká voda v Chrastavě na Liberecku.Bez varování?

ČHMÚ už ve čtvrtek vydal výstrahu před vydatným deštěm a povodněmi (nízký stupeň nebezpečí). V pátek výstrahu upřesnil na extrémní stupeň nebezpečí povodňového ohrožení a extrémních srážek. Ale skutečný rozsah a průběh povodní přesně předpovědět nelze.

Extrémní výsledky vypadávají podle Martina Nováka z předpovědních modelů poměrně často: "Nikdo by si nedovolil říci lidem z celé plochy ohrožených okresů: Vezměte všechno a odstěhujte se na kopec. Protože většinou takové předpovědi nevyjdou. Model Aladin tentokrát na sobotu zafungoval nepředstavitelně dobře, bohužel mu to vyšlo do puntíku."

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ