Stav světových řek je kritický, varuje mezinárodní studie

Věda a technika
3. 10. 2010 10:00
Život vázaný na dvě třetiny řek je vážně ohrožen.
Život vázaný na dvě třetiny řek je vážně ohrožen.

Osmdesát procent lidské populace, tedy přibližně pět miliard lidí, žije v oblastech, v nichž neutěšený stav řek ohrožuje dodávky pitné vody. A šedesát pět procent říčních ekosystémů se potýká s vážnými problémy ovlivňujícími organismy na řekách závislé. Vyplývá to z rozsáhlé mezinárodní studie publikované v časopise Nature.

Jde o první výzkum, který v celosvětovém měřítku sledoval zároveň hrozby pro zásobování pitnou vodou a pro biodiverzitu říčních ekosystémů. Vědci sledovali 23 faktorů, které na řeky působí, a pomocí počítačových modelů kvantifikovali jejich vliv, a to včetně problémů plynoucích z jejich společného působení. To je důležité, protože různé vlivy se často nesčítají, ale násobí.

Mezinárodní tým se zaměřil na vliv průmyslového znečištění, budování přehrad, splachů z polí, využívání vody pro zavlažování, vysušování mokřin, pronikání invazních druhů a další hrozby. O některých z nich zatím není dostatek informací. Málo se ví například o vlivu biologicky aktivních látek (například léků a hormonální antikoncepce, které se kanalizací dostávají do řek). Mění pohlaví ryb a dalším způsobem zasahují do života vodních organismů.

Situace se podle autorů zhoršuje, a to především zásluhou růstu lidské populace, intenzifikace zemědělství a rozvoje průmyslu. Potíže však nemají jen rychle se rozvíjející státy jako Čína nebo Indie, kde se na ochranu životního prostředí zatím moc nedbá, ale i vyspělé země Evropy a Severní Ameriky.

Vědci upozorňují, že prostředky vynakládané na zajištění pitné vody jsou často vydávány neefektivně. "Ve vyspělých zemích máme tendenci neúměrně zatěžovat naše povrchové vody a potom řešit problémy masivními investicemi do nápravy napáchaných škod. Chudší země si takový přístup nemohou dovolit," říká Charles Vörösmarty, jeden z hlavních autorů studie. "Naše studie ukazuje, že pro péči o řeky platí totéž jako pro preventivní medicínu: včasná diagnóza a odstranění hrozeb přímo v místě jejich vzniku je efektivnější a smysluplnější než drahá léčba a rehabilitace," dodává.

 Míra ohrožení zdrojů pitné vody pro lidstvo.

Míra ohrožení zdrojů pitné vody pro lidstvo (červeně nejohroženější oblasti).

Míra ohrožení biodiverzity říčních ekosystémů.

Míra ohrožení biodiverzity říčních ekosystémů (červeně nejohroženější oblasti).

Autor: - von -Foto: Profimedia , Nature

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ