Vědci objevili v moři u pobřeží Galicie nový druh kraba. Patří do skupiny krabů poustevníků a žije v hloubkách větších než 1400 metrů, informoval španělský deník El Mundo. Uroptychus cartesi měří sotva sedm centimetrů, a to včetně nohou. Badatelé jej vylovili loni v srpnu z hloubky 1410 metrů v nejméně prozkoumané části regionu.
Krabík patří do čeledi Chirostylidae, která v Atlantickém oceánu není příliš zastoupena. Jen čtyři druhy žijí v evropských vodách, přičemž ten čtvrtý byl popsán teprve v roce 1976. Ostatních 14 je domovem v amerických vodách. Zato v tichomořsko-indickém regionu bylo registrováno přes sto druhů.
Navzdory tomu, že byl nový druh nalezen v galicijských vodách, vykazuje více rysů společných s karibským druhem Uroptychus armatus. Ve vodách východního Atlantiku je jedinečný, od svých evropských příbuzných se liší zejména svou morfologií, například počtem trnů na krunýři.
"Jeho blízkost s karibskými druhy je logická, neboť všechny druhy v severním Atlantiku mají společné rysy a pravděpodobně mají i stejný původ - jejich předkové, kteří zaplavili Atlantik, přišli z Tichého a Indického oceánu před několika miliony let," vysvětlil spoluautor výzkumu Enrique Macpherson.