Za vyhynutím dinosaurů stojí meteorit, který Zemi zasáhl zhruba před 66 miliony lety. Nový výzkum z časopisu Science Advances ale přichází také s novými fakty, a sice že klíčovou roli ve vyhynutí mohla hrát i sopečná činnost. Zprávu přinesl server Independent.co.uk.
Nová analýza amerických vědců objevila na základě nově nasbíraných dat z mořského dna, že sopečná činnost se výrazně podílela na sledu globálních katastrof.
"Našli jsme důkaz o doposud neznámé globálně zvýšené sopečné aktivitě během událostí masového vyhynutí," potvrdil doktor Joseph Byrnes, geofyzik z Minnesotské univerzity, který celý výzkum vedl.
Výzkumníci si myslí, že spadlý meteorit na Zemi zavinil otevření masivního bloku magmy z mořského dna. "Účinek meteoritu mohl mít zásadní vliv na tehdy už probíhající sopečné činnosti, kterým zasadil další jednu, dvě rány," dodal geofyzik z Oregonské univerzity, profesor Leif Karlstrom.
Podle vědců za úbytkem až 75 procent všeho živého tedy nestojí jen meteorit, ale hlavně také vulkanická erupce, jež pak následně vedla k dalším událostem, které vedly k masivnímu zničení jako například vypuštění toxických plynů do atmosféry či okyselování oceánů.
Doktor Byrnes sice zdůraznil, že výzkum nepotvrdil přímé napojení mezi sopečnou aktivitou a následným vyhynutím dinosaurů, ale rozhodně to mělo zásadní vliv na celkové globální katastrofě, která Zemi před miliony lety zasáhla.