Počátkem roku byl v Česku viditelný mimořádně jasný bolid

Věda a technika
16. 1. 2020 06:19
Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízený automatickou digitální bolidovou kamerou na stanici ČHMÚ v Kocelovicích.
Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízený automatickou digitální bolidovou kamerou na stanici ČHMÚ v Kocelovicích.

V České republice byl počátkem roku k vidění meteorit, který byl v určité fázi letu stokrát jasnější než Měsíc v úplňku. Takto mimořádně jasný bolid, který nakrátko osvítí i okolní krajinu, je velmi vzácný, sdělil ve středu Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Bolid letěl nad Německem a Polskem a oblohu ozářil 5. ledna krátce po 4.00, v ČR ho zachytily automatické kamery v astronomických nebo meteorologických stanicích Ondřejov, Kocelovice, Kuchařovice, Svratouch, Churáňov, Přimda, Veselí nad Moravou a částečně i Červená hora.

Bolid po vstupu do zemské atmosféry vážil několik set kilogramů. Jeho světelná dráha začala ve výšce 97 kilometrů nedaleko německého města Cottbus a pokračovala do Polska, kde bolid severně od města Glogow ve výšce 26 kilometrů nad zemí explodoval a zhasl.

Bolid podle astronomů letěl nad severním až severovýchodním obzorem zhruba devět vteřin a za tu dobu uletěl 155 kilometrů dlouhou světelnou dráhu. Před srážkou se Zemí meteorit obíhal Slunce po eliptické dráze, která byla jen velmi málo skloněná k rovině dráhy Země kolem Slunce, a jeden oběh kolem Slunce mu trval zhruba tři roky, doplnili astronomové.

Podle nich se podařilo podrobně popsat atmosférickou dráhu i předchozí dráhu meteoritu ve Sluneční soustavě díky záznamům ze stanic Evropské bolidové sítě, z nichž většina je právě v Česku.

Evropská bolidová síť má 19 stanic, z toho 14 je na území ČR. Další tři jsou na Slovensku a po jedné v Rakousku a Německu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Astronomický ústav AV ČR

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ