Australané marně bojují s nepůvodní ropuchou obrovskou, jejíž populace se rozrostla na 200 milionů kusů. Proti ropuchám, jejichž jed zabíjí místní zvířata, nepomohla ani armáda. Zasáhnout by ale mohla evoluce. Ukazuje se, že ropuchy v novém prostředí rostly tak rychle, že začaly trpět artritidou, která omezuje jejich pohyb i rozmnožování.
"Australské ropuchy obrovské jsou nejrychleji se vyvíjející obojživelníci na Zemi. Z původního pecivála se v minulých sedmdesáti letech stal rychle se přesouvající bojovník," řekl Rick Shine z univerzity v Sydney.
Vědci zjistili, že ropuchy obrovské (Bufo marinus) žijící v tropických podmínkách východního Queenslandu urazí za noc deset metrů. Zato jedinci v západní a mnohem vlhčí části tohoto rozlehlého státu se hýbou mnohem rychleji a za noc urazí i kilometr.
"Ty, které jsou v čele skupin, jsou největší a nejrychlejší. Mají jiné vlastnosti a liší se také tvarem těla," tvrdí Shine. Potomci těch nejrychlejších mají mohutnější přední nohy a delší krky, kvůli čemuž trpí artritidou. V jejich páteři přírodovědci objevili velké a tvrdé výrůstky. Artritida vede ke stresu, a ten zase oslabuje imunitní systém ropuch. Ty pak snadněji podléhají infekcím.
Měly pomáhat, místo toho škodí
Přivezení ropuch obrovských do Austrálie v roce 1935 je považováno spolu se zavlečením králíků za nejtragičtější zásah do tamního prostředí. Měly se stát přirozenými bojovníky proti škůdcům na queenslandských plantážích cukrové třtiny. Z původních 101 kusů je ale dnes dvousetmilionová populace, která obývá Austrálii od východního Queenslandu až po 3000 kilometrů vzdálený Darwin na tropickém severu.
Toto nekontrolované množení živočicha s jedovatou kůží vedlo k dramatickému úbytku místních hadů, ještěrek a kunovců, patřících mezi vačnatce.
ČTĚTE TAKÉ: Bizarní pochoutka? Třeba stehýnka z jedovaté ropuchy
Foto: profimedia.cz