Před rokem naklonovali Číňané opice makaky

Věda a technika
24. 1. 2019 06:00
Makakové Čung Čung a Chua Chua.
Makakové Čung Čung a Chua Chua.

Před rokem, 24. ledna 2018, oznámili čínští vědci ze Šanghaje, že naklonovali opice makaky stejnou metodou, jako v roce 1996 naklonovali Britové ovečku Dolly. Jednalo se o první naklonované primáty. Objev podle nich poslouží pouze lékařským účelům.

Vědci tím otevřeli cestu k případnému budoucímu klonování lidí. Koncem loňského listopadu pak svět šokoval čínský vědec Che Ťien-kchuej, který tvrdil, že geneticky upravil několik lidských embryí a že se z nich před časem narodila dvojčata, holčičky LuLu a Nana. Pokud by se toto tvrzení potvrdilo, šlo by o první geneticky upravené děti.

Dva totožní dlouhoocasí makakové Čung Čung a Chua Chua se narodili koncem roku 2017. "Lidé jsou primáti. Technická bariéra pro klonování druhů primátů včetně lidí je prolomena," řekl Mu-ming Pcho-o, jenž dohlížel na výzkum v Institutu neurověd Čínské akademie věd ve východočínské Šanghaji. "Prolomili jsme tuto bariéru, abychom vyrobili zvířecí modely, které jsou užitečné pro medicínu a lidské zdraví. Není záměrem použít tuto metodu na člověka," dodal. Geneticky totožná zvířata mohou posloužit k testování nových léků na řadu nemocí.

Dolly přišla na svět 5. července 1996 ve skotském Roslinově ústavu. Byla prvním živočichem naklonovaným z dospělé buňky savce. Později vědci naklonovali také krávy, prasata či psy.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Jin Liwang

Další čtení

Umělá inteligence v rukou studentů: Inovativní projekt míří na světovou soutěž

Věda a technika
2. 4. 2025
ilustrační foto

Microsoft začínal s 15 zaměstnanci, nyní jich má na 230.000

Věda a technika
2. 4. 2025
Vruboun - hovnivál

Hovniválům hrozí v Africe vyhynutí, jdou po nich i pytláci. Stojí stovky dolarů

Věda a technika
1. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ