Tasmánský čert před vyhynutím, pomůže i pražská zoo

Věda a technika
27. 10. 2016 19:00
Tasmánský čert.
Tasmánský čert.

Novým návštěvnickým tahákem Zoo Praha by se měl stát ďábel medvědovitý známý též jako tasmánský čert, kterému hrozí vyhynutí kvůli vážné chorobě obličeje. Největší žijící dravý vačnatec bude součástí nově budovaného pavilonu australské, respektive tasmánské divočiny. Otevřít by se mohl už za dva roky.

Tasmánský čert kdysi žil po celé Austrálii, ale ještě před příchodem prvních evropských osadníků vyhynul a nyní se vyskytuje pouze v Tasmánii. I tamní populace je ovšem nyní vážně ohrožena, decimuje ji choroba označovaná jako infekční rakovina tváře. 

Vědci zaznamenali tuto chorobu v polovině 90. let a od té doby se šíří prakticky po celém ostrově. Podle některých zdrojů už populace ďáblů medvědovitých klesla o sedmdesát procent. Kvůli tomu vzniká ve spolupráci s australskými odborníky evropský chovný program.

Skupina tasmánských čertů by kromě jiných zoologických zahrad měla zamířit právě i do Prahy. Vytvoří se pro ně nový pavilon v místě už zastaralé takzvané horní bažantnice, jižně od budovaného Rákosova pavilonu vzácných papoušků.

Čertovi hrozí vyhynutí.

Kromě ďáblů medvědovitých budou dalšími chovanci areálu za 41 milionů korun skalní klokani žlutonozí a ve výběhu, který bude pro návštěvníky průchozí, budou chováni klokani bažinní a klokani horští. "Prohlídkovou trasu uzavře voliéra australských ptáků, rovněž částečně průchozí pro návštěvníky," uvedla pražská zoologická zahrada. "K modelaci terénu, zejména imitaci kamenitých svahů jakožto přirozeného biotopu skalních klokanů, bude využito části rubaniny vytěžené v rámci sanace svahu nad budovaným pavilonem vzácných papoušků."

Ďábel medvědovitý je černé robustní zvíře připomínající menšího zavalitého psa. Má silné čelisti, které dokáže rozevřít až do pravého úhlu. Je hodně hlasité a setkání s jiným tasmánským čertem se mnohdy neobejde bez šarvátek a zranění - také proto se mezi nimi ve volné přírodě šíří zmiňovaná infekční rakovina.

"Onemocnění se zprvu projevuje vznikem nádorů v oblasti tlamy, krku i čenichu a v horizontu několika měsíců končí bolestivou smrtí nositele, který přichází o zrak a nedokáže se uživit," uvedl Zoo Magazín. 

Autor: Pavel BarochFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ