Ptačí inteligence
Tři zrníčka, šest hrášků. Holubí počtáři se nespletou
25.12.2011 09:30 Původní zpráva
Pokusy s holuby vyvrátily dosavadní představu, že schopnost sestavovat číselné řady a počítat množství různých předmětů je vlastní pouze primátům. Ukazuje se, že ani v tomto ohledu nejsme s našimi nejbližšími příbuznými nijak výjimeční.
V roce 1998 zoologové experimentálně prokázali, že makakové dovedou počítat minimálně do devíti. Nedělá jim potíže určit, že pět jablek je více než čtyři a sedm méně než osm. Následovaly další pokusy a nyní víme, že základní matematické myšlení je společné všem primátům od lemurů po člověka.
Nový experiment vědců z University of Otago v novozélandském Dunedinu, jehož výsledky zveřejnil časopis Science, demonstroval stejnou schopnost u holubů. A pokud to dovedou holubi, lze předpokládat, že stejně dobře by si počínali i další ptáci a možná i plazi, jejich nejbližší příbuzní na stromu života. Jen to dosud nikdo nezkoumal.
Jak přimět holuby, aby se namáhali s počítáním předmětů? Damian Scarf s kolegy jim ukazovali obrázky s jedním až třemi geometrickými obrazci a naučili je, že pokud zobákem klovnou do obrázků ve správném pořadí a seřadí je od nejmenšího počtu objektů po největší, dostanou odměnu.
Jakmile holubi pochopili, co se po nich chce, vědci jim dali těžší úkol. Ukázali jim obrázky, na nichž bylo až devět obrazců, které se mezi sebou lišily i tvarem a barvami. Holubi museli pochopit, že podstatný je počet, nikoli barvy nebo tvar. Přesto si bez jakéhokoli dalšího tréninku s úkolem poradili stejně dobře jako s jednodušší cvičnou úlohou.
Holubi v testu obstáli stejně dobře jako makakové. Nabízejí se dvě vysvětlení, mezi nimiž je prozatím těžké rozhodnout. Buď jde o pradávnou schopnost zděděnou od společného předka ptáků a savců, který žil v karbonských plavuňových pralesích před 310 miliony lety, nebo ji obě skupiny živočichů, tedy savci i ptáci, získaly později a na sobě nezávisle.
Druhá možnost by byla pravděpodobnější, pokud by se ukázalo, že některá vývojová větev savců nebo ptáků takové počty nezvládá. Další pokusy mohou napovědět více. Stále by se však nedala vyloučit možnost, že jde o druhotnou ztrátu a předci dnešních matematických antitalentů počítat dovedli.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.