Genetikům se podařilo přečíst kompletní genetickou informaci dvou typů nádorových buněk. Zjistili, že v buňkách typických pro rakovinu plic je proti zdravé buňce 23 tisíc mutací, v buňkách kožního maligního melanomu jich je dokonce 33 tisíc.
S objevem přišel tým Mika Strattona z britského Sangerova institutu, výsledky dnes publikoval v časopise Nature. Srovnával geny rakovinných buněk pacientů s nádorem plic a s melanomem s jejich zdravými buňkami.
ČTĚTE TAKÉ: Jak přežít rakovinu
Na rakovinu plic ročně ve světě umírá 1,3 milionu lidí. Hlavním faktorem přispívajícím ke vzniku onemocnění je cigaretový kouř. U zhoubné rakoviny kůže, jíž ročně podlehne kolem 40 tisíc osob, je to UV záření.
Jedna mutace na patnáct cigaret
Podle Strattona se díky sestavení genové mapy rakovinných buněk podařilo nahlédnout do minulosti nádorů. "Mohli jsme sledovat vliv kouření a slunečního záření, jaký měly - léta před tím, než byl tumor viditelný - na genetický materiál," řekl Stratton.
Podle studie by měl průměrný kuřák počítat po každé patnácté cigaretě v genetické informaci svých plic s chybou, kterou buňky už nedokázaly opravit. "V naší analýze jsme mohli rozeznat zoufalé pokusy genomu bránit se poškození, které mu působí tabákový kouř a UV záření," řekl Stratton.
Výzkum je součástí mezinárodního projektu, jehož cílem je prozkoumat genetické změny u padesáti nejčastějších nádorových onemocnění. V dalším kroku po sestavení genetických map rakovinných buněk by se podle Andyho Futreala z badatelského týmu měli vědci zaměřit na to, aby mezi tisícovkami mutací odhalili ty, které spouštějí degeneraci buněk. Většina objevených mutací totiž vznikla až sekundárně poté, co se buňky začaly nekontrolovatelně množit a ztratily schopnost opravovat vznikající chyby.
ČTĚTE TAKÉ: Evropané méně umírají na rakovinu, Česko zaostává
Oškliví rypoši můžou být zbraní proti rakovině
Výsledky by mohly přispět k vývoji nové terapie, která by se obešla bez vedlejších účinků. Měly by také pomoci ke stanovení včasné a přesné diagnózy.