Mají vyšší riziko, že se v životě setkají s mrtvicí, cukrovkou nebo infarktem. Minulý týden přidali američtí vědci na černou listinu zdravotních obtíží hrozících lidem, kterým se ukládá tuk převážně do oblasti kolem pasu, ještě demenci. Zprávu přinesl americký deník Los Angeles Times.
Studii odstartovali Američané v letech 1964 až 1973, kdy změřili přes 6,5 tisíce lidí ve věku mezi čtyřiceti a čtyřiceti pěti lety. Po letech se ukázalo, že muži a ženy, kteří měli v mladším věku vysoké množství tuku uloženého v linii pasu, měli třikrát vyšší "šanci", že budou ve stáří dementní než jejich štíhlejší vrstevníci. Proč tomu tak je, zatím nedokážou vědci vysvětlit. Jedna z teorií uvádí, že hormony a bílkoviny, které jsou uvolňovány z břišního tuku, podporují tvorbu škrobovitých látek v mozku, které přímo souvisejí s rozvojem Alzheimerovy choroby.
Lidé s tukovými zásobami v oblasti pasu se často popisují jako „typ jablka". Ti, kterým se tuk ukládá do spodní části těla - do boků a stehen, jako „typ hrušky". Podle odborníků se typ jablka své tloušťky zbaví snadněji než typ hruška. Břišní tuk jde totiž odbourat lépe než ten z jiných částí těla. Tukových zásob z této oblasti se zbaví klasicky cvičením a dietou. Rizikové rozměry začínají u mužů při poměru pas/boky jedna ku jedné, u žen 0,8 ku jedné.
Podle Los Angeles Times trpí demencí jeden z deseti Američanů ve věku nad šedesát pět let. Nejčastější formou demence je Alzheimerova choroba - jde o šedesát až osmdesát procent případů. Dalším faktorem ovlivňujícím pravděpodobnost demence ve stáří je výskyt tohoto onemocnění u rodičů nebo sourozenců. Lidé, kteří mají demenci v rodině, se s ní mohou potýkat až dvakrát častěji než ostatní.
Foto: archiv