Šváb zplozený v kosmu se rozvíjí rychleji než jeho pozemští kolegové. S tímto závěrem ve čtvrtek seznámil Dmitrij Atjakšin z katedry biologie voroněžské lékařské vysoké školy, jejíž odborníci se výzkumu vlivu stavu beztíže na pohlavní chování švábů dlouhodobě věnují.
Hmyz, který je v ruských domácnostech častým nezvaným hostem, vědci a studenti vypustili loni v září na dvanáct dní do vesmíru na palubě ruské orbitální laboratoře Foton.
"Dva měsíce jsme sledovali potomstvo švábů počaté ve stavu beztíže," vysvětlil Atjakšin agentuře RIA Novosti. "Kosmičtí" švábi první generace podle něj rostou rychleji než jejich obyčejní kolegové a také jsou výrazně odolnější.
U švábů zrozených ve vesmíru prý například daleko dříve tmavne jejich pevná schránka, při narození skoro průsvitná, objevují se tykadla a švábi rovněž celkově rychleji rostou. "Také jsme si všimli, že tito švábi se neustále pohybují, a to velmi rychle. Rychleji než švábi obyčejní. Jsou energičtější a víc si užívají života," dodal vědec.
Vědci už mají možnost sledovat druhé či třetí potomstvo původních švábích "kosmonautů". Zvláštní rysy prý ale vykazovaly jen "děti" z první generace.
Švábi z Voroněže se na palubu kosmické lodi Foton dostali poté, co místní studenti vyhráli celoruský konkurs na studentský vědecký experiment.
Podle názoru mladých vědců jsou švábi ideální hmyz pro pozorování v kosmu, neboť dokážou bez jídla i pití přežít déle než měsíc. Navíc jsou malí a lehcí, a tak jich bylo možné do kosmu v přiděleném prostoru vesmírného plavidla poslat velké množství.
Foto: archiv