Čínská státní tisková agentura Nová Čína tento týden představila nejnovější členy své redakce: digitální hlasatele, kteří "neúnavně" po celý den předčítají zprávy. Informoval o tom britský list The Guardian.
Digitální moderátoři napodobují hlas, mimiku a gesta skutečných televizních hlasatelů. Na světové internetové konferenci v jihočínském Wu-čenu se tak návštěvníci mohli seznámit s digitální verzí pravidelného hlasatele zpráv Čchiou Chaa.
"Moderátor", který měl na sobě černý oblek a červenou kravatu, během přednesu zpráv mrkal, lehce zvedal obočí a pokyvoval hlavou při zdůraznění příslušných slov v textu. "Mohu být vaším společníkem 24 hodin denně, 365 dní v roce," konstatoval umělý hlasatel.
"Rozvoj mediálního průmyslu si žádá neustálé inovace a začleňování pokročilých technologií," uvedl při své prezentaci další, anglicky mluvící robotický hlasatel agentury Nová Čína.
S první virtuální hlasatelkou zpráv přišla nicméně již v roce 2000 britská agentura PA. Jmenovala se stejně jako zpravodajský server, který ji provozoval, Ananova a měla podobu zhruba třicetileté ženy s krátkými nepřirozeně zelenými vlasy. Následně stránku koupila francouzská telekomunikační společnost Orange jako součást dohody za 95 milionů liber (2,8 miliardy korun). První digitální hlasatelka umlkla v roce 2004.