Průlom
Geniální? Američané chtějí skladovat energii ve vlaku
05.10.2016 19:00 Původní zpráva
Americká společnost ARES ohromila svět novým projektem na skladování sluneční energie. Energie by se měla ukládat do pohybu těžkotonážního vlaku, jezdícího do kopce a zase z kopce.
Princip projektu je přitom zdánlivě jednoduchý. Tak jako přečerpávací elektrárna (v Česku například Dlouhé stráně v Jeseníkách) odebírá ze sítě v určité chvíli přebytečnou elektřinu a v době energetické špičky naopak energii vyrábí, pracuje údajně na stejném principu i americkou firmou vyprojektovaný vlak. Elektrická lokomotiva jede i s těžkými vagony do kopce, když je v sítí přebytek elektřiny, a z kopce, když je naopak energie potřeba. Motory se přepnou do rekuperačního režimu a mnohatunový kolos, jedoucí díky gravitaci dolů, začne energii vyrábět.
"Systém pracuje s účinností 85 procent. To je to, co získáte s ocelovými koly na ocelové dráze," tvrdí na internetových stránkách společnosti ARES její mluvčí Francesca Cava. Pokud by toto tvrzení firmy bylo reálné, účinnost vlaku na "skladování" elektřiny by byla až o deset procent vyšší než u přečerpávacích elektráren. A to by zřejmě skutečně znamenalo revoluci v možnostech ukládání elektrického proudu.
Nejde totiž jen o účinnost celého systému, ale také o ekologické dopady celého projektu. Stavby nových přečerpávacích elektráren, které také fungují jako sklady přebytečné energie, totiž prakticky všude v Evropě představují těžký zásah do krajiny a vyvolávají odpor jak ochránců přírody, tak místních obyvatel. Proto se nové přečerpávací elektrárny na evropském kontinentu prakticky nestavějí.
Vlak navržený Američany by naproti tomu zdaleka takový odpor vyvolávat nemusel. Stačí "natáhnout" koleje do kopce a zajistit přenos elektřiny ze soupravy do sítě, a naopak. Jenže i mnozí čeští odborníci, kteří o projektu vědí, jsou k jeho reálnému využití zatím spíše skeptičtí. "K tomu, abych mohla vyvozovat nějaké fundované závěry, mám málo informací. Účinnost takového systému ve výši 85 procent mi však z fyzikálního hlediska přijde prostě neuvěřitelná," řekla pro TÝDEN.CZ Iva Svobodová, expertka techniky klasických a vodních elektráren společnosti ČEZ.
Američané už se ale každopádně chystají dokázat platnost svých tvrzení v praxi. V hornaté části Mohavské pouště nedaleko městečka Pahrump v Nevadě získali pozemek, na němž chtějí do tří let položit koleje a začít s provozem energetického vlaku. Ten by měl být sám o sobě atrakcí i pro turisty. Bude to totiž jediný vlak na světě, který jezdí neustále z kopce do kopce a přitom v těžkých vagonech o váze moha set tun neveze žádné lidi ani náklad.
Firma tvrdí, že tím získá špičkový energetický zdroj o výkonu až 50MW (čtyřicetinu výkonu Temelína) s kapacitou 12,5 MWh. Systém by měl být z hlediska poměru nákladů a kapacity výroby údajně mnohem levnější než velké bateriové systémy či setrvačníky. Náklady na stavbu se odhadují na 55 milionů amerických dolarů (1,3 miliardy korun).
Výhodou by měla být pohotovost výkonu v řádu sekund. Vlak je údajně schopen v kopci prakticky okamžitě zastavit a jízdou dolů začít vyrábět elektřinu stejně jako ji cestou na svah ukládat. Ať už ale bude americký projekt nakonec úspěšný, či nikoliv, představuje každopádně další krok v celosvětové snaze najít optimální způsoby ukládání energie.
Další rozmach výroby z obnovitelných zdrojů, jako jsou solární nebo větrné elektrárny, totiž naráží na to, že tyto zdroje lze jen obtížně regulovat. Proto jsou důležité například přečerpávací elektrárny, které dokážou odebrat energii v době, kdy ji nikdo nepotřebuje, a vrátit pak do systému v době energetické špičky. Jenže výkon přečerpávacích elektráren dnes zdaleka neodpovídá poptávce. Americká Národní laboratoř pro obnovitelnou energii například odhaduje, že pokud by Kalifornie měla do roku 2030 pokrývat svou spotřebu elektřiny z 50 procent solární energetikou, bude potřebovat technologie pro ukládání energie o kapacitě 15 GW, což je 66krát víc, než je současná kapacita energetických úložišť v celých USA.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.