Český úspěch
Vědci z Brna budou poprvé řídit prestižní mezinárodní projekt
13.11.2017 15:40
Vědci ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC VUT) budou poprvé v české historii mezinárodními koordinátory prestižního projektu FET Open. Zaměří se na inovaci elektronové paramagnetické rezonance, řekla Kateřina Vlková z institutu.
Projekty z kategorie základního výzkumu Future and Emerging Technologies (FET) musejí být originální a vizionářské. Program FET Open vyhlašuje Evropská komise. Projekt, jehož hlavním koordinátorem je CEITEC VUT, se umístil na prvním místě. Získal tak podle Vlkové finanční podporu 2,89 milionu eur (přibližně 73,9 milionu korun).
Elektronová paramagnetická rezonance (EPR) je obdobou jaderné magnetické rezonance, se kterou se lidé setkávají při vyšetřeních v nemocnici. Má však jiné charakteristiky i možnosti využití.
"Unikátnost projektu je dána dvěma souvisejícími faktory. Zaprvé bychom měli navýšit pracovní frekvenci elektromagnetického záření používaného ve spektometrech EPR přibližně o jednu úroveň výše. A za druhé, vložením antén vyrobených ze zlata nebo grafenu do paprsku tohoto záření zvýšit citlivost metody až o čtyři řády," uvedl koordinátor mezinárodního týmu Tomáš Šikola.
Vědci navíc věří, že pokud takovou anténu umístí na hrot sondového mikroskopu, je možné provádět metodu elektronové paramagnetické rezonance s doposud nebývalým rozlišením pod jeden mikrometr. Otevřela by se tak cesta k výzkumu mikroskopických funkčních oblastí odpovědných za vlastnosti materiálů. Znamenalo by to také další možnosti použití metody v různých odvětvích.
Úkol je náročný z vědeckého i technologického hlediska. Do projektového konsorcia se proto zapojila vědecká pracoviště jako Stuttgartská univerzita, Nanogune v San Sebastianu a britská firma Thomas Keating. Výzkumníci rovněž chtějí využít znalosti firmy NenoVision z oblasti navrhování a konstrukce nového sondového mikroskopu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.