Vědci z českobudějovického biologického centra akademie věd využívají nový mikroskop, jehož pomocí mohou sledovat až 600 tisíc krát zvětšené vzorky. Umožňuje třírozměrnou rekonstrukci pozorovaného objektu. Jde o první mikroskop tohoto druhu v republice. Jeho cena se pohybuje v řádech desítek milionů korun. Sdělila to Daniela Procházková z českobudějovického biologického centra.
Vysoké rozlišení mikroskopu umožňuje pozorovat detaily o velikosti kolem jednoho nanometru, což je jedna miliardtina metru. "Kdybychom se při stejném zvětšení dívali ze Země na Měsíc, mohli bychom tam pozorovat objekty přibližně o velikosti tenisového míčku," uvedla vedoucí laboratoře elektronové mikroskopie Biologického centra AV ČR Jana Nebesářová.
Mikroskop má speciální krájecí zařízení, které odřezává ze vzorku tenké plátky s nepatrnou tloušťkou. Právě díky postupnému seřezávání a získání série zobrazení daného objektu lze pak sestavit trojrozměrný model celého vzorku. "Na povrchu vzorku se nasnímá vybraná oblast a odkrojí se další řez a opět se zaznamená další snímek dané oblasti. Tímto plně automatizovaným postupem se získá řada snímků, ze kterých je možné vytvořit třírozměrnou rekonstrukci studovaného biologického objektu. Například celé buňky, prvoka nebo hlavičky rybí tasemnice," řekla Nebesářová.