Myšlenky hodné šíření? Stačí říct TEDx. V Praze vrcholí přípravy na další výroční setkání inspirativních řečníků s publikem, tentokrát na téma Naše a cizí.
Propojení zajímavých lidí se zajímavými myšlenkami, to je podstata konferencí, jejichž označení TED odkazuje na pojmy technologie, enterntainment a design. "Nejlepší je špetka obojího - nejcennější je pro nás málo známý člověk, který dokáže srozumitelně, přitažlivě a stručně zformulovat a předat neotřelou myšlenku, vysvětlit možnou cestu přes překážku, poodhalit tajemství," říká Kateřina Švecová za tým pořadatelů z neziskové organizace TEDxPrague.
"Hledáme vybroušený diamant. Mohou jim být myšlenky provokativní, mohou být kontroverzní, ale hlavně by měly mít v sobě něco nečekaného a schopnost alespoň trochu publiku pozměnit vidění světa."
Na tak nelehký úkol dostane řečník přesně 18 minut - a dovedli se s tím popasovat i takové kapacity, jako bývalý prezident USA Bill Clinton, antropoložka Jane Goodallová, zakladatel Microsoftu Bill Gates a mnozí nositelé Nobelovy ceny, kteří se v minulosti vystřídali na prknech TED konferencí.
Pražský TEDx se koná v neděli 30. října, v multifunkčních prostorech Fóra Karlín vystoupí celkem 14 řečníků z Česka i zahraničí. "Téma Naše a cizí obepíná širokou škálu témat, od aktuální migrace, přes národní identitu a vztah k našemu okolí, až po imunitu, nanotechnologie nebo samořídící auta," uvádí pořadatel
Matěj Novák s dovětkem, že letošní ročník má přinést doposud nejzajímavější program, jaký kdy TEDxPrague nabídl.
Akce, která začala v roce 1984 v Kalifornii jako jednorázová akce fanoušků do technologií se mezitím globálním podnikem na poli inspirace. Dnes se konference TEDx konají ve více než 110 zemích, přídomek "x" v názvu označuje místo, kde se řečnická setkání ve volné licenci TED konají. Praha svůj TEDxPrague letos uvítá už posedmé.
K původnímu setkání řečníků s posluchači se v mezičase přidala i celá řada přidružených projektů - například výroční cena TED PRIZE uděluje vysoký finanční obnos tomu, kdo přednese "nejlepší přání jak změnit svět", divize TED.com se stará o to, aby přednášky všech vystupujících byly dostupné online, a překladatelský projekt OTP vyvíjí nástroje na pořizování titulků pro všechny příspěvky, jež nejsou v angličtině. K hlavnímu proudu TED se přidaly odnože TEDxYout pro mladistvé, TEDxWomen pro ženy či TEDMED pro pracovníky ve zdravotnictví.