Jihovýchodní Asie zřejmě nebude mít v nejbližších desítkách let od velkých zemětřesení a vln tsunami pokoj. Aktuální měření i analýza historických dat se shodují na tom, že otřesy z posledních let jsou jen začátkem delší série.
Dvě studie, které na nebezpečí dalších zemětřesení upozorňují, vyšly v nejprestižnějších vědeckých časopisech: minulý týden v Nature, dnes v Science. Spoluautor první a hlavní autor druhé studie Kerry Sieh z Kalifornského technologického institutu už v roce 2006 varoval před velkým zemětřesením, které lze v dohledné době očekávat u pobřeží Sumatry. Přišlo v září 2007.
Nevybitá energie
Epicentrum lze očekávat jihovýchodně od oblasti, v níž se v prosinci 2004 zrodila ničivá vlna tsunami. Počítačový model pracující s údaji ze satelitů a pozemních seizmických stanic ukázal, že při zemětřesení v roce 2007 se uvolnila pouze čtvrtina energie, která se na geologickém zlomu hromadí od posledního velkého zemětřesení z roku 1833. Dá se proto předpokládat, že další otřesy budou následovat. Vědci ze Spojených států a Indonésie své výsledky publikovali v Nature.
Koráli nebezpečí potvrzují
Někteří z autorů první studie spolu s odborníky z Tchaj-wanu v dnešním Science zveřejnili další článek dokládající, že nebezpečí nelze podceňovat. Vycházejí v něm z údajů, které o historii zemětřesení v dané oblasti prozrazují korálové útesy.
Schránky korálů mají roční přírůstky podobné letokruhům stromů. Z nich se dá usuzovat na změny prostředí v průběhu let. Zemětřesení zvedne mořské dno, čímž se sníží hloubka vodního sloupce a koráli nemohou růst vzhůru. Útesy se v takových obdobích rozrůstají spíše do plochy. Studiem příčných řezů je možno podobné změny odhalit.
Ukázalo se, že série velkých zemětřesení se opakují poměrně pravidelně každých 200 let. Jedna taková série začala kolem roku 1350, další v roce 1600, zatím poslední probíhala mezi roky 1797 a 1833. Zemětřesení z roku 2007 tak může být prvním z řady, která bude pokračovat v následujících desetiletích.
Modely říkají, že zemětřesení doprovázené vlnou tsunami by si mohlo vyžádat stejný počet obětí jako katastrofa z prosince 2004. Tehdy zahynulo přes 230 tisíc lidí. Od té doby sice země v regionu vybudovaly výstražné systémy, ale kritický zlom leží tak blízko pobřeží Sumatry, že lidé by měli na útěk do výše položených oblastí jen několik minut. Předpovědět přesné datum dalších otřesů bohužel není možné.
Průběh zemětřesení u indonéského pobřeží: bloky hornin v jednu chvíli už nevydrží rostoucí napětí a oceánská deska se prudce zasune pod desku, na které leží souostroví. Pohyb mořského dna vyvolá tsunami. Časová osa vpravo dole ukazuje nejprve ubíhající roky, poté minuty. (Zdroj: Caltech)
Foto: profimedia.cz, Science, Caltech