Španělští archeologové našli v provincii Tarragona na severovýchodě země mamutí kel, jehož stáří odhadují na jeden milion let. Podle vědců z tarragonské univerzity Rovira i Virgili je nález pozůstatků mamuta jižního značně významný, protože jich bylo doposud objeveno jen poskrovnu.
Nález zahrnuje i dvě mamutí stoličky, které ale možná nejsou součástí stejného jedince. Nad úrovní hromady mamutích ostatků ležely pazourkové nástroje, které "svědčí o lidské přítomnosti v této oblasti před více než půlmilionem let". Na místě byla lokalizována také zemědělská jáma plná keramických kusů z římského období.
Nález mamuta i pravěkých nástrojů prohloubí znalosti o prvních rozptylech lidí, kteří se vydali na cestu z Afriky a před více než milionem let dorazili do Evropy, zdůraznil vedoucí vykopávek Josep Vallverdú.
Naleziště ostatků pravěkých tlustokožců v La Boella je na stejné výzkumné úrovni a na stejném časovém horizontu jako jsou jeskynní sídliště Atapuerca u severošpanělského Burgosu a Orce v oblasti Granady na jihu země. Přitom ještě donedávna se vědci domnívali, že v Evropě se lidé do doby před 500.000 lety nevyskytovali.
Mamut jižní se vyznačoval ohromnými rozměry, dorůstal do výšky až 4,5 metru. Je známý svými dlouhými, několikrát zatočenými kly. Vážil až 12 tun, tedy dvojnásobek váhy dnešních slonů.
Zbytky zubů nalezené v La Boella patří pozdější formě tohoto druhu; poslední známky jeho výskytu v Evropě spadají do období před 800 000 až milionem let.
Foto: Karel Šanda