Brněnské muzeum nechalo v mikroskopu nasnímat stoletý chleba

Věda a technika
21. 5. 2018 16:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Muzeum města Brna nechalo prostřednictvím elektronových mikroskopů nasnímat některé své exponáty. Lidé si tak mohou prohlédnout, jak vypadá po mnohonásobném zvětšení struktura sto let starého chleba nebo původního linolea vily Tugendhat. Expozice na dělovém bastionu hradu Špilberk je volně přístupná, vznikla ve spolupráci s brněnským výrobcem mikroskopů Tescan.

"Od zkoumání našich předmětů jsme neočekávali odhalení převratných informací, ale novou perspektivu, jak vnímat jejich historickou hodnotu. Když se díváte například na detail téměř 200 let starého medailonu, teprve si plně uvědomíte, jak precizní byla v tehdejších podmínkách práce jeho rytce," uvedl v tiskové zprávě ředitel muzea Pavel Ciprian.

Odborníci v laboratoři zkoumali také třeba keltskou šatní sponu a další předměty z různých epoch. "Analýza historických předmětů je jednou z okrajových oblastí využití elektronových mikroskopů. Celé snímání probíhá ve vakuu, proto jsme při výběru exponátů byli limitovaní velikostí komory mikroskopu a vzhledem k historické hodnotě dovezených předmětů jsme používali jen metody, které jsou citlivé k povrchu vzorků," uvedl Jakub Javůrek, který měl analýzu předmětů na starosti.

Propojením historických předmětů s moderními technologiemi vzdává výstava hold Brnu jako světovému centru elektronové mikroskopie. Právě v Brně se vyrábí více než třetina světové produkce přístrojů, které nacházejí uplatnění v medicíně, polovodičovém průmyslu nebo přírodních vědách.

Kromě Tescanu v Brně působí také společnosti Thermo Fisher Scientific a Delong Instruments. Vývoji elektronových mikroskopů a novým způsobům jejich využití se věnují i vědci například v Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v Brně.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/KEYSTONE/GAETAN BALLY

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ