Únikovou hru na téma záchrany antarktické základny, formuli sestrojenou studenty, chytrý zásahový oblek pro hasiče, roboty, netradiční experimenty, pokusy a vědecká kouzla nabídne 8. a 9. září v Plzni 12. ročník akce Dny vědy a techniky. Vždy druhý zářijový víkend je pořádá Západočeská univerzita (ZČU) s podporou města a Plzeňského kraje. Akce má přilákat zájem veřejnosti o technické obory. Za dva dny ji navštíví na dvacet tisíc lidí, řekl v úterý rektor ZČU Miroslav Holeček.
Na náměstí a před Západočeským muzeem připravila univerzita a další partneři 35 hravých a interaktivních expozic. Z univerzity se zapojují nejen technické, ale i humanitně zaměřené fakulty. Například archeologové předvedou, jak s pomocí moderní vědy pracují s nálezy. Fakulta designu a umění nechá zájemce pohrát si s animací. Ekonomové připravili program zaměřený na plánování rozvoje města. Pedagogická fakulta nabídne hrátky se spektroskopem, ukázku chytré zavážecí loďky pro rybáře nebo laserovou místnost, v níž si mohou lidé zkusit proplést se mezi laserovými paprsky, aniž by je přerušili. Budoucí pedagogové předvedou také počítačové modelování, 3D tisk nebo expozici nazvanou Město versus divočina.
"Svět není určen jen pro výzkumníky v bílých pláštích, věda může být naopak velmi zábavná a hlavně nás v různých podobách provází v našem každodenním životě," uvedl rektor. I když univerzita, město Plzeň i kraj kladou důraz na technické vzdělávání a různými projekty jej podporují, ze zhruba dvanácti tisíc studentů univerzity jsou podle Holečka "technici" stále v menšině. Zaměstnavatelé přitom mají velký zájem zejména o technické profese. Dny vědy a techniky mají podle něj význam v tom, že nabídnou pohled na praktické využití technického vzdělání dětí jejich rodičům i prarodičům.
Kromě univerzity se zapojí s expozicemi také některé školy a hvězdárna. Plzní zřizované Centrum robotiky má program IT volá domů, pro registrované zájemce jsou připravené prohlídky městské teplárny. Podrobný popis expozic a program najdete zde.