Letošní ročník přehlídky inovací a technologií Future Port Prague přinese proti loňsku dvě nová témata, budoucnost energetiky a technologie blockchain. Na rozdíl od loňska akce potrvá dva dny a představí se na něm i odborníci, kteří se zabývají psychikou člověka ve světě budoucnosti. Posílené bude také téma etiky umělé inteligence. Řekl to zakladatel festivalu Martin Holečko.
Z lidí, kteří v Praze byli už loni, na Future Port Prague zavítá specialistka na umělou inteligenci ze Singularity University v USA Nell Watsonová. "Jak se umělá inteligence a roboti čím dál víc stávají součástí našich životů, přináší to s sebou různé etické otázky. Problematikou "machine ethics" se bude Watsonová zabývat na odborném sympoziu AI Ethics Summit se světovými špičkami na tuto problematiku, které bude součástí festivalu," řekl Holečko.
Dalším expertem, který přijel i loni, je Scott Amyx. Věnuje se internetu věcí, konceptu chytrých měst i otázce, jak se změní role člověka v budoucnosti, kde za něj práci zastanou inteligentní stroje. Letos mu má o tomto problému vyjít kniha. Spojení člověka a techniky se v poněkud jiném smyslu věnuje další pozvaný odborník, britský profesor kybernetiky Kevin Warwick. "Zkoumá dopady implantované elektroniky propojené na nervovou soustavu na psychiku. V minulosti si například on a jeho žena nechali voperovat zařízení pro přenos signálu na dálku mezi jejich nervovými soustavami. Warwick tím zkoumal i empatii," popsal Holečko.
Nově se na festival zaměří také na fenomén zvaný blockchain. Jde o decentralizovanou databázi, která mimo jiné umožňuje evidování a převádění kryptoměn a fungují v ní mechanismy, které ji chrání proti neoprávněným zásahům. O tom, že užívání kryptoměn nemusí být záležitostí IT odborníků, ale může posloužit i samosprávám, přijede vyprávět Dolfi Müller, starosta švýcarského města Zug. Město v roce 2016 přešlo na bitcoiny, což podle něj zjednodušilo a zlevnilo jeho transakce. "Můžete to odmítat, nebo tomu čelit. Tyto věci ale budou přicházet," řekl Müller v loňském dokumentu o blockchainu.
Novinkou v programu je i energetika budoucnosti. "Loni poprvé byla solární energie levnější než ta získaná z uhlí," řekl Holečko. Trendy v decentralizované energetice představí několik firem a odborníků. Podle Holečka je oslovování osobností z řad vědců, inovátorů a byznysmenů o něco snazší než před loňským pilotním ročníkem, často si totiž o festivalu řeknou mezi sebou. "Většinou je nadchne naše vize," řekl Holečko. Festival podle svých slov pořádá proto, aby lidé byli připraveni na změny, které nevyhnutelně přicházejí. "Nyní máme první generaci, kdy děti učí své rodiče. Význam festivalu je v kultivaci povědomí o technologiích i přesměrování české ekonomiky," uvedl zakladatel festivalu.
Letošní Future Port Prague se koná 6. a 7. září v areálu Holešovické tržnice. Program najdou zájemci na webu, pořadatelé ho průběžně doplňují.