Firma i&i Prague by měla pomoci dostat výsledky výzkumů do praxe

Věda a technika
12. 12. 2017 14:35
Pohled do laboratoří hlavní části historické budovy Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.
Pohled do laboratoří hlavní části historické budovy Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

Dostat výsledky výzkumů do praxe by měla pomoci českým vědcům nová společnost, kterou letos založil Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR. Nese název i&i Prague a podle jednoho z jejích iniciátorů Martina Fuska bude vědcům sloužit k hledání potenciálních komerčních partnerů. Pomůže jak dalším pracovištím Akademie věd, tak i například vysokým školám, které budou mít o spolupráci zájem. Uvedli to zástupci vedení Akademie věd a ÚOCHB.

Převod výsledků do praxe je jedním z velkých problémů současné české vědy. Na ÚOCHB se to daří. Nejnovějším příkladem je licenční smlouva s farmaceutickou společností Novo Nordisk na další výzkum antiobezitních látek, které objevil společný výzkum Lenky Maletínské z ÚOCHB a Jaroslava Kuneše z Fyziologického ústavu. Podpisu smlouvy předcházelo nejen nalezení vhodného komerčního partnera, ale také i nabídnutí výzkumných výsledků v takové formě, aby upoutaly vhodné firmy.

O to se na ÚOCHB stará společnosti IOCB TTO, kterou ústav založil v roce 2009. Slouží ale výhradně tomuto ústavu. Ostatním pracovištím má obdobnou podporu poskytnout společnost i&i Prague. "Hledali jsme způsob, jak nabídnout zkušenosti a kontakty získané v IOCB TTO vědcům z celé ČR," uvedl ředitel i&i Prague Jaromír Zahrádka. Jak upřesnil Fusek, nová společnost se zaměřuje na takzvané life sciences, tedy zejména na oblast vývoje léčiv, diagnostiky či obecně life sciences.

Prvním krokem při hledání komerčního partnera je podle Fuska doplnění a vhodná prezentace výsledků výzkumu. "Většinou jsou výsledky v takové podobě, že jsou zajímavé vědecky, ale komerční část není rozvinutá. Je například potřeba naměřit ještě spoustu dat a provést spoustu experimentů, aby firmy začaly uvažovat o tom, že je to pro ně zajímavé," řekl Fusek. Nová společnost bude ale schopná poskytnout projektům i finanční injekci výměnou za podíl z případného zisku. Tato částka bude podle Fuska "v jednotkách milionů" pro jeden projekt, ročně ji budou moci získat odhadem tři až čtyři projekty.

Právě období mezi dokončením základního výzkumu a zájmem firem je považováno za nejkrizovější část přenosu znalostí do praxe. Bývalý šéf německé Společnosti Maxe Plancka a člen mezinárodního poradního sboru vládní rady pro výzkum v Česku Peter Gruss ho v nedávném rozhovoru pro bulletin Akademie věd nazval "valley of death", neboli údolím smrti. Od vědců, kteří se věnují výzkumu, nelze podle něj očekávat, že budou i obchodníky. "V rámci vědeckých institucí musí fungovat profesionální zprostředkovatel, který objevy ze základního výzkumu převede do praxe," řekl.

Podobnou funkci jako i&i Prague má například Imperial College London a Cambridge Enterprise ve Velké Británii, Uniquest v Austrálii nebo Max Planck Innovation v Německu.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Doležal Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ