Větší finanční podporu státu, ale zároveň přísnější hodnocení chce pro nejvýznamnější vědecké projekty základního výzkumu prosadit Grantová agentura ČR (GA ČR). Dosud může vědcům zaplatit tři roky bádání, nově by to u těch nejlepších projektů bylo až pět let. Rada vlády pro výzkum minulý týden návrh schválila.
Předsedkyně GA ČR Alice Valkárová řekla, že v případě kladného stanoviska vlády by nový program začal příští rok.
Program nazvaný EXPRO je určený pro nejvýznamnější výzkumy. Pro tuto "novou třídu projektů" chce GA ČR zajistit 13,5 miliardy korun pro roky 2019 až 2030. Dosud může agentura poskytnout vybraným projektům peníze jen na tři roky v takzvaných standardních grantech.
Valkárová vysvětlila, že tato nová třída projektů by měla podpořit vědeckou excelenci. "Byl by značný důraz na mezinárodní spolupráci a na zapojení mladých vědců. Byly by to pětileté projekty s ročním rozpočtem až deset milionů korun," řekla Valkárová. Hodnocení projektů a rozhodování o podpoře by prováděl panel složený ze zahraničních expertů.
Další významnou podmínkou grantu by byla povinnost požádat po skončení projektu o grant evropský. S žádostmi o peníze rozdělované Evropskou výzkumnou radou (ERC) nejsou čeští vědci příliš úspěšní. Podle údajů GA ČR podávají čeští řešitelé třikrát méně projektů k ERC a uspějí jen v pěti procentech případů, zatímco evropský průměr je 12 procent. Od roku 2007 šlo z ERC do Česka 28 grantů, zatímco například do Rakouska 189 a do Maďarska 54.
Rada pro výzkum, vývoj a inovace 22. září návrh na EXPRO schválila s připomínkami, zároveň ale grantové agentuře dovolila po jejich zapracování poslat návrh do meziresortního řízení. Poté ho dostane vláda. Pokud ho schválí ještě letos, vypíše agentura soutěž v příštím roce a podpoří projekty zahajované v roce 2019.
Grantová agentura je instituce, která rozděluje veřejné peníze na účelovou podporu základního výzkumu. Ročně hodnotí zhruba 2000 standardních projektů a více než 200 juniorských projektů, jejichž řešitelé jsou na začátku své vědecké kariéry. V roce 2017 uspěla s žádostí o podporu třetina projektů. Podle Valkárové je tato úspěšnost o něco větší než v minulých letech a souvisí "s mimořádnou finanční injekcí, kterou poskytla vláda".