Poklady z D11 si lidé budou moci prohlédnout ve Všestarech

Věda a technika
15. 7. 2018 16:20
Průzkum v trase dálnice D11 u Trotiny.
Průzkum v trase dálnice D11 u Trotiny.

První možnost seznámit se s archeologickými nálezy z rozsáhlého výzkumu v trase dálnice D11 bude mít veřejnost v polovině října v Archeoparku Všestary na Hradecku. V neděli to řekl archeolog a ředitel archeoparku Radomír Tichý. Záchranný archeologický výzkum mezi Hradcem Králové a Jaroměří trval od loňského jara a byl dosud největším výzkumem v ČR. Trasu dálnice archeologové opustili v červnu, poslední práce dělali na nalezišti u Trotiny.

Průzkum se v terénu týkal budoucí trasy dálnice D11, v minulosti hustě osídleném pásu mezi Hradcem Králové a Jaroměří o délce 25 kilometrů a šířce 60 metrů. Výzkum byl rozdělený do 15 úseků. Hodnota průzkumných a zemních prací je 789 milionů korun bez DPH.

"Jsme rádi, že se nálezy podařilo zachránit. Teď bude začínat fáze zpracování, která bude trvat přibližně dva roky," řekl Tichý, který se na vedení výzkumu podílí. Nálezy by archeopark chtěl na podzim prezentovat ve výstavním sále v hlavní budově.

Archeologové nyní budou jednotlivé nálezy časově zařazovat a budou vytvářet obraz toho, jak vypadalo historické osídlení podél Labe mezi Hradcem Králové a Jaroměří, jaká tam byla příroda, zda objekty tvořily celky nebo čím se lidé živili.

Nálezů ke zpracování jsou podle Tichého tisíce, nejčastěji jde o zlomky keramiky, zlomky vypálené hlíny mazanice, kamenné nástroje, zlomky kamenných seker, pazourkové nástroje. Špatně se dochovaly kosti, ať už lidské, či zvířecí. Nálezy jsou nyní uloženy v depozitářích. Pro určení stáří skončí část nálezů v laboratořích, kde bude zkoumána radiokarbonovou metodou.

Nálezy v trase D11 začínají mladší dobou kamennou, tedy zemědělským pravěkem, nechybějí domy a pohřebiště ze starší doby bronzové, pohřebiště raného středověku či pozůstatky polních opevnění armád z 18. století či z prusko-rakouské války roku 1866. Poslední venkovní práce udělali archeologové na bohatém nalezišti u Trotiny. "Bylo tam extrémní množství nálezů, prozkoumat a zdokumentovat území bylo časově náročné," řekl Tichý.

Archeology například překvapila dvě pohřebiště u Semonic ze sklonku mladší doby kamenné. "Pohřebiště by měla patřit kultuře se šňůrovou keramikou, o které jsme si donedávna mysleli, že ve východních Čechách není," řekl Tichý. Stopy po této kultuře pravěkých kočovníků, jejichž nejvýraznějším projevem byla v ruce tvarovaná keramika s otisky šňůry, našli vědci dříve i v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku.

Výzkum svou hodnotou nemá v ČR obdoby. Dodavatele prací vybralo Ředitelství silnic a dálnic ve čtyřech tendrech. Ze stavebních firem se výzkumu účastnily společnosti Eurovia, Sovis, Berger Bohemia a Hochtief CZ. Vykopávky zajišťovaly Archeologické centrum Olomouc, Univerzita Hradec Králové a pražská společnost Archaia.

Na archeology prozkoumaném úseku stavbaři v květnu začali stavět dálnici mezi Smiřicemi a Jaroměří. U úseku od konce dálnice v Hradci Králové do Smiřic čekají na vydání pravomocného stavebního povolení pro úsek Hradec - Předměřice nad Labem.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Taneček David

Další čtení

Epic nabízí zdarma Chuchla od českého studia Amanita Design

Věda a technika
25. 4. 2025

Další podrobnosti o GTA 6 už brzy – insider slibuje informace o online režimu

Věda a technika
28. 4. 2025

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ