Světoví odborníci se sjeli do Prahy. Budou přednášet o plazmatu

Věda a technika
18. 6. 2018 11:02
Fakulta elektrotechnická ČVUT.
Fakulta elektrotechnická ČVUT.

Na mezinárodní sympozium o fyzice plazmatu, které se tento týden koná na Fakultě elektrotechnické Českého vysokého učení (FEL ČVUT) v Praze, přijeli špičkoví zahraniční odborníci. Budou přednášet o využití plazmatu v medicíně a o největším evropském výzkumném zařízení pro výzkum nukleární fúze JET (Joint European Torus). Představí ho Paul-Henri Rebut, vedoucí týmu, který ho v 70. letech navrhl. Přednášky jsou otevřeny i pro veřejnost se zájmem o vědu a techniku, lidé ale musejí počítat s tím, že budou předneseny v angličtině.

Rebut posluchačům přiblíží nejnovější poznatky v oblasti jaderné fúze. Tuto reakci, která se vyskytuje například uvnitř hvězd včetně Slunce, vědci zkoumají již několik desetiletí. Ve speciálních zařízeních, jako je právě JET poblíž Oxfordu ve Velké Británii, dokážou takovou reakci vyvolat. Problémem je ale dosáhnout toho, aby v reaktoru nějakou dobu pokračovala. Kdyby se tento problém podařilo zvládnout, mělo by to obrovský přínos v energetice.

V současných jaderných elektrárnách se využívá energie získaná štěpením jader, přičemž vzniká radioaktivní odpad. Kromě toho jsou zásoby uranu nebo dalších látek s těžkými jádry na Zemi omezené.

Dalším z významných témat, která zazní na sympoziu, je budoucnost užití plazmatu v medicíně. Plazma, které se někdy nazývá čtvrtým skupenstvím látek, je ionizovaný plyn. Vědci předpokládají, že v tomto skupenství je ve vesmíru většina hmoty. Na Zemi je například v bleskových výbojích nebo ve vyšších vrstvách ionosféry, dá se ale vytvořit i v laboratořích.

Budoucí využití plazmatu vidí vědci v medicíně. Nejnovější trendy představí v Praze Masaru Hori. "Přednáška se vedle sterilizace, hojení ran a podpory srážlivosti krve pomocí nízkoteplotního plazmatu zaměří na potlačování rakovinotvorných buněk až celých zhoubných nádorů," uvedla FEL ČVUT.

Rebutovu přednášku si zájemci mohou vyslechnout v úterý po 09.00, Horiho následující den od 11.00. Celé sympozium trvá od pondělí do čtvrtka a kromě FEL ČVUT se na něm podílí Ústav fyziky plazmatu Akademie věd ČR. Sympozia se konají od roku 1967. Letos pořadatelé předpokládají účast více než 150 vědců z celého světa.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Štěrba Martin

Další čtení

Epic nabízí zdarma Chuchla od českého studia Amanita Design

Věda a technika
25. 4. 2025

Další podrobnosti o GTA 6 už brzy – insider slibuje informace o online režimu

Věda a technika
28. 4. 2025

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ