Vědci z Univerzity Karlovy v Praze budou v projektu RECETAS zjišťovat, zda mohou společné aktivity v přírodě seniorům zlepšit kvalitu života a pomoci jim zamezit pocitům osamělosti. Lidé starší 65 let budou společně trávit volný čas a navazovat nová přátelství.
Účastníky projektu nyní hledá Centrum pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, které v Česku projekt koordinuje. Sdělil to mediální zástupce fakulty Filip Poštulka.
"V rámci projektu chceme zjistit, zda by lidem ve věku 65+ pomohlo, kdyby měli možnost zapojit se do společných aktivit v rámci své obce. Předpokládáme, že během setkání mohou navázat nová přátelství a může se zlepšit kvalita jejich života. Pokud se tato teorie potvrdí, pak chceme iniciovat začlenění těchto aktivit pro starší lidi do nabídky veřejného zdravotnictví," sdělila za centrum lékařka Iva Holmerová.
Mezinárodní projekt potrvá pět let. Začal loni na jaře pilotní fází, která se konala v Praze, v Barceloně, Helsinkách, Melbourne, Marseille a Cuence v Ekvádoru. V Praze se pilotáže účastnilo 15 účastníků a podle vědců se ukázalo, že pro české seniory je obtížné mluvit o pocitech osamělosti před ostatními lidmi.
Letos budou akademici z Univerzity Karlovy pro účastníky projektu organizovat procházky, cvičení a další aktivity v přírodě. Do letošní části se podle Poštulky může přihlásit každý, kdo je starší 65 let, bydlí v Praze a jejím okolí, zažívá občas pocity osamělosti a je schopen se sám dopravit na místo srazu, kde se budou společné aktivity konat. První letošní setkání účastníků bude v únoru.
Centrum pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče je interdisciplinárním vědeckým a konzultačním pracovištěm při Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Zabývá se problematikou péče, dlouhověkosti a etiky péče a přispívá k jejich poznávání a k tvorbě politiky a veřejné diskuse. Tým centra se podílí na vzdělávání odborníků v oblasti dlouhodobé péče, geriatrie a gerontologie a etiky péče.