Vědci ve Vinoři zkoumají pozůstatky stavby z mladší doby kamenné

Věda a technika
5. 9. 2022 08:48
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Pozůstatky monumentální kruhové stavby z mladší doby kamenné, takzvaného rondelu, zkoumají archeologové v pražské Vinoři. Průzkum rondelu, vybudovaného téměř před 7000 lety, zatím prokázal, že měl neobvyklý půdorys, zbytky objektu jsou výjimečně zachovalé. Zástupci Akademie věd (AV) ČR o tom v pondělí informovali v tiskové zprávě. Tým chce pozůstatky stavby postupně odkrýt téměř v celém jejich rozsahu.

Podle archeologů bylo po celé Evropě dosud objeveno asi 200 rondelů. Byly budovány v období neolitu a mívají průměr 30 až 220 metrů, svým tvarem a rozsahem připomínají například megalitickou stavbu Stonehenge ve Velké Británii. Vznikly však zhruba o 1500 let dříve, a jsou tak nejstaršími monumentálními stavbami v Evropě.

"Vinořský rondel má průměr 55 metrů a je neobvyklý svým půdorysem, je to totiž jeden z mála, který má tři vstupy," uvedl vedoucí terénního výzkumu Miroslav Kraus, který působí v pražském Archeologickém ústavu AV. Vstupy jsou podle něj orientovány na sever, jihozápad a jihovýchod.

Tým překvapily i kompletně zachovalé pozůstatky palisádových žlábků, do kterých byla zapuštěná centrální dřevěná konstrukce. Původní terén se totiž během tisíců let velmi změnil. "Většinou se naleznou pouze zbytky příkopu nebo i několika příkopů, které dřevěnou konstrukci uvnitř centrální části rondelu původně obepínaly," zdůraznil Kraus.

Jedinečný je podle odborníků i rozsah nynějšího terénního výzkumu. "Odhaduji, že se dostaneme na asi 90 procent celkového půdorysu, to je pro archeologii mimořádná příležitost. V Evropě se takto odkrylo jen kolem deseti rondelů," vysvětlil archeolog Jaroslav Řídký, který se výzkumu rondelů dlouhodobě věnuje. Právě rozsah průzkumu vědcům umožní odebrat vzorky pro datovací a další přírodovědné analýzy z různých částí stavby.

Řídký pak řekl, že rondely se začaly stavět kolem roku 4800 před naším letopočtem. Jejich pozůstatky archeologové objevili například i na území Německa, Slovenska, Rakouska, Polska a Maďarska. "V té době už asi můžeme uvažovat o nějakých elitách, které tyto stavby iniciovaly, což je na tom to důležité," podotkl Řídký, který také pracuje v pražském Archeologickém ústavu.

Rondel ve Vinoři experti objevili v 80. letech při stavbě inženýrských sítí. Jeho malou část mohli zkoumat při dalším záchranném výzkumu o dekádu později, výzkum pak pokračoval geofyzikálním měřením celkové podoby stavby a jejího blízkého okolí. Při předchozích průzkumech vědci například zjistili, že severovýchodně od rondelu leží neolitické sídliště, které bylo obývané zhruba 300 až 400 let. Další podobně datovaná sídliště jsou známa v okruhu pěti kilometrů.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/ Gorodenkoff

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ