Vědcům z Masarykovy univerzity v Brně komplikuje práci v Antarktidě zamrzlý průliv, experti na ostrově Jamese Rosse přesto pokračují ve výzkumech místního klimatu, vegetace i ledové pokrývky. Osmá expedice českých vědců a techniků, která má 16 členů, působí na stanici Johanna Gregora Mendela bezmála měsíc.
Kvůli zamrzlému průlivu byl nicméně obtížný už sám přesun na základnu. "Zamrzlý průliv Prince Gustav Channel, jenž odděluje ostrov Jamese Rosse od Antarktického poloostrova, zásadně ovlivňuje celý průběh expedice - od složitějšího vylodění z chilského ledoborce za pomoci vrtulníků až po omezení dosažitelnosti vzdálenějších lokalit terénního výzkumu, na které byl plánován přesun pomocí gumových motorových člunů," uvedl podle tiskového prohlášení expedice náčelník stanice Pavel Kapler.
Mimo dosah českých vědců však zůstává ostrov Vega s bohatými paleontologickými nalezišti, poloostrov Trinity, kde stojí automatická stanice pro sběr meteorologických dat, i vzdálené jezero Hidden Lake, kde byl plánován odběr sedimentů pro rekonstrukci změn klimatu během holocénu. Volná hladina dostupná člunem přímo ze stanice umožňuje alespoň získávání vzorků ryb pro ichtyologicko-parazitologický výzkum.
Členy výpravy jsou i letos vědci a studenti doktorských studijních programů Masarykovy univerzity v Brně a Akademie věd České republiky. Nynější expedice má trvat ještě zhruba další měsíc.