Všichni známe modely sluneční soustavy, na nichž se planety jako korálky otáčejí kolem Slunce. Tušíme, že velikosti a vzdálenosti planet nejsou tak úplně v měřítku, ale jak tedy vypadá náš kosmický dvorek ve skutečnosti? Podívejte se.
Vejde se celá sluneční soustava na jednu webovou stránku? Samozřejmě ano, pokud ji zmenšíme ve vhodném měřítku. Ale chceme-li zachovat správný poměr velikostí a vzdáleností, dostaneme se do potíží. I když zmenšíme poloměr Slunce na několik centimetrů, ostatní planety se na monitor rozhodně nevejdou. Musíme skrolovat.
Skutečné poměry ukazuje webová stránka s rekordní šířkou. Všechny planety (včetně Pluta, který už oficiálně mezi planety nepatří) jsou umístěny vpravo ve vzdálenosti, která je úměrná velikosti zobrazeného Slunce.
Zkuste kliknout na pravou šipku dolního posuvníku a držet ji tak dlouho, dokud se jezdec zřetelně nepohne. Potom vám asi dojde trpělivost, chytnete jezdce myší a projedete s ním rychle celou šířku. Na monitoru se občas mihnou planety, ale je těžké je na stránce široké několik set metrů nepřehlédnout.
Pokud některou z nich minete, lze ji zobrazit doplněním jejího anglického názvu na konec webové adresy ve tvaru #jmeno, tedy http://www.phrenopolis.com/perspective/solarsystem/#mercury, #venus, #earth, #mars, #jupiter. #saturn, #uranus, #neptune, #pluto.
Poloha jezdce na dolním posuvníku dává dobrou představu o poloze zobrazené planety ve vztahu ke Slunci (zcela vlevo) a Plutu (vpravo).
Projděte se od Slunce k Plutu
Podobný zážitek v ještě větším měřítku nabízí Planetární stezka, kterou v roce 2005 vybudovali astronomové Hvězdárny a planetária v Hradci Králové. Objekty sluneční soustavy jsou na ní zachyceny v měřítku jedna ku miliardě. Merkur je od Slunce pouhých
Atom? Jedna velká prázdnota
Autoři výše odkazované stránky vytvořili na stejném principu i model atomu nejjednoduššího prvku - vodíku: sestává z jediného protonu a jediného elektronu. Elektron má velikost jediného pixelu, proton má v průměru 1000 pixelů a vzdálenost mezi nimi je neuvěřitelných 50 milionů pixelů.
Opět si zkuste skrolovat z levé strany stránky na pravou, abyste si udělali představu, jak moc běžné modely atomu zkreslují skutečnost. Atom je ve skutečnosti téměř prázdný, nekonečné prostory vyplňují pouze silová pole mezi nepatrnými částicemi. Ideální příležitost filosoficky zvolat: Nejsme ničím!