Fyzik: Práce laureátů Nobelovy ceny otevřela nové okno do vesmíru

Věda a technika
3. 10. 2017 19:42
Laureáti Nobelovy ceny za fyziku.
Laureáti Nobelovy ceny za fyziku.

Mimořádný vědecký úspěch, který nám otevřel nové okno do vesmíru, tak charakterizuje přínos nejčerstvějších laureátů Nobelovy ceny za fyziku Jiří Chýla z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Rainer Weiss, Kip Thorne a Barry Barish získali toto prestižní ocenění za detekci gravitačních vln ve vesmíru. Na tomto vědeckém projektu se podílelo a podílí 160 laboratoří a 1200 vědců na celém světě. Před šesti dny oznámili vědci další úspěch, řekl Chýla.

Šíření gravitačních vln předpověděla Einsteinova teorie relativity, dosud pro to ale neexistoval důkaz. "Jsme zvyklí mluvit o vlnění jako o vlnění něčeho v prostoru, ale tady se vlní prostor sám," popsal Chýla, co se při šíření gravitačních vln děje. Zjednodušeně lze podle něj tento jev připodobnit k síťce z měkkého materiálu, která se při natažení v jednom směru smršťuje, v druhém směru natahuje a vzdálenost mezi body se mění.

Obdobný efekt vznikající kvůli šíření gravitačních vln jsou schopny zaznamenat tři obří laserové detektory umístěné na Zemi. Dosud byly zaznamenány čtyři vlny. O té poslední informovali vědci před šesti dny. "Je to důsledek toho, že v době před jednou až dvěma miliardami let se srazily dvě černé díry zhruba třicetkrát větší než Slunce," vysvětlil zdroj gravitačních vln Chýla. V budoucnu mají vzniknout detektory s takovou citlivostí, aby zaznamenaly i gravitační vlny menších objektů. O jejich vývoj a umístění do vesmíru usiluje i Evropská kosmická agentura.

Zaznamenání gravitačních vln je podle českého fyzika důležité i proto, že nám otvírá "nové okno do vesmíru." "Máme samozřejmě teleskopy, ale to, co vidí, jsou fotony. Svědectví o vesmíru máme tedy primárně z fotonů, částečně z neutrin, ale nyní k tomu přibyly gravitační vlny jako další posel zpráv o vzniku a vývoji vesmíru," řekl Chýla.

K trojici vědců, kteří dostali Nobelovu cenu, by podle něj měl patřit ještě Ronald Drever, který stojí za použitými laserovými technologiemi. "Drever zemřel letos v březnu a Nobelova cena se bohužel neudílí in memoriam," uvedl Chýla. Na projektu detekce gravitačních vln se podílí odborníci z řady zemí, mimo jiné z Polska či Maďarska. Česko mezi nimi není.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Jessica Gow

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ