Mladá astronomka obdrží Prémii Jana Friče

Věda a technika
24. 1. 2018 23:05
Astronomka Dorottya Szécsi.
Astronomka Dorottya Szécsi.

Astronomka Dorottya Szécsi dostane Prémii Jana Friče, kterou od roku 2009 uděluje Astronomický ústav Akademie věd ČR mladým vědcům za mimořádné výsledky. Szécsi zkoumá masivní hvězdy s nízkým obsahem těžkých kovů, jejichž výskyt přirovnává k existenci yettiho.

Masivní hvězdy chudé na těžké kovy hledala Szécsi v Mléčné dráze a jejím okolí. "Lidé mluví o jejich možné existenci, vytvářejí hypotézy, používají je k vysvětlení jinak nevyřešitelných jevů... Ale nikdo je doposud přímo neviděl," popsala jejich zvláštní postavení. Svůj výzkum proto připodobnila k "hledání stop yettiho ve sněhu".

Známky po těchto hvězdách našla v útvarech zvaných globulární klastry. Jsou to shluky vzniklé z dávno vyhaslých hvězd. "Pokud byli tito kosmičtí yettiové dostatečně velcí a silní, měly by být jejich stopy i dnes stále pozorovatelné. Tedy že pokud se populace těchto dostatečně masivních hvězd chudých na kovy nacházela v raných globulárních klastrech, vysvětluje to pozorovanou strukturu těchto klastrů," uvedla.

Podle Astronomického ústavu přispěla práce vědkyně k mezinárodní prestiži ústavu. Cena, kterou dostane, je pojmenovaná po fyzikovi, chemikovi a podnikateli Janu Fričovi. Bratři Jan a Josef Fričovi se zasloužili o rozvoj astronomie, Josef v roce 1898 po předčasné smrti svého bratra založil ondřejovskou hvězdárnu.

Szécsi převezme cenu v pondělí v knihovně Astronomického ústavu v Ondřejově, ceremoniál bude spojen s její přednáškou v angličtině. V minulosti toto ocenění získali například Maciej Zapiór, který se věnuje bouřlivým jevům na Slunci, Fréderic Marin za výzkum aktivních galaktických jader nebo Ondřej Kopáček, který se zaměřuje na jevy související s magnetickým polem v okolí černých děr.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/PR/Astronomický ústav AV ČR

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ