Snímek, který vyhrál soutěž o českou astrofotografii měsíce, vám tentokrát přinášíme až uvnitř textu. Je to totiž animovaný GIF, vytvořený ze dvou obrázků pořízených v rozmezí sedmdesáti tří minut. Je na ní vidět pohyb trpasličí planety, která minulý měsíc zažila svých patnáct minut slávy při průletu sondy New Horizons.
Autorem obrázku je jablonecký fotograf Milan Antoš. Před masovým rozšířením počítačů využívali astronomové k hledání těles na obloze zařízení, kterému se říkalo blinkkomparátor. Dokázal promítat snímky téže části oblohy vytvořené s velkým časovým odstupem rychle za sebou. Zdůraznily se tak změny polohy pohybujících se těles. Podobný efekt je možno vidět na obrázku Milana Antoše níže. Když na fotografii kliknete, uvidíte, jak se jedna z teček v jejím středu pohybuje. Je to trpasličí planeta Pluto, od jejíhož objevu uplynulo letos v únoru pětaosmdesát let.
Čtenáři si možná vzpomenou, že astronomové hledali Pluto, tehdy ještě označované jako "planeta X", poněvadž potřebovali vysvětlit nepravidelnosti v drahách ostatních planet. O existenci dalšího tělesa se uvažovalo od konce devatenáctého století.
V roce 1906 na něj bostonský astronom, matematik a byznysmen Percival Lowell spustil velký hon, který neskončil ani jeho smrtí v roce 1916. Nakonec planetu objevil v roce 1930 tehdy třiadvacetiletý astronom Clyde Tombaugh. Jméno pro ni vymyslela jedenáctiletá školačka Venetia Burneyová z jihoanglického univerzitního městečka Oxford.