Kosmická mise sondy Rosetta patřila mezi nejambicióznější projekty Evropské kosmické agentury (ESA). Sondu vyslala agentura do vesmíru v březnu 2004 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně.
Jejím hlavním úkolem bylo dostat se na oběžnou dráhu komety, označované jako 67P/Čurjumov-Gerasimenko, a důkladně ji prozkoumat. Před rokem, 30. září 2016, sonda ukončila více než 12 let trvající misi v hlubokém vesmíru, když dosedla na kometu Čurjumov-Gerasimenko, kterou zkoumala.
Jedním z úkolů sondy bylo ověřit hypotézu, že život na zemský povrch mohl dorazit právě z komet. K tomu byla také sonda vybavena robotickým modulem Philae. Po deseti letech a překonání vzdálenosti více než šest miliard kilometrů sonda v listopadu 2014 vypustila modul Philae, který měl provádět další výzkum přímo na povrchu komety. Přistání však nedopadlo nejlépe a Philae se ztratila Rosettě z dohledu. Nicméně přesto modul na Zemi poslal čtyři - byť krátké - série údajů, podle vědců velmi užitečných.
Po poslední transmisi z 9. července 2016 se modul nadobro odmlčel. Takřka na poslední chvíli se ale Rosettě přece jen podařilo Philae najít. Na záběrech, které pořídila loni 2. září, vědci robotický modul rozeznali a dokázali tak určit místo, kde skončil. Rosetta 30. září dosedla asi dva kilometry od něj.