Krteček, slavná a celosvětově známá postavička z dětského animovaného seriálu českého výtvarníka Zdeňka Milera, opět přistane na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). S sebou ji na kosmickou misi znovu bere americký astronaut Andrew Feustel, který ve středu spolu s krajanem Richardem Arnoldem a ruským kolegou Olegem Artěmjevem odletěl do vesmíru ruskou kosmickou lodí Sojuz MS-08. Feustel, jehož manželka Indira má české kořeny, při každé ze svých tři misí s sebou na oběžnou dráhu kolem Země vzal předměty spojené s Českou republikou.
Poprvé Feustel opustil planetu v květnu 2009, kdy se během 13denní mise zúčastnil opravy Hubbleova vesmírného teleskopu. Tehdy měl u sebe básnickou sbírku Jana Nerudy Písně kosmické a také českou vlajku. Na druhé cestě, tentokrát už k ISS, o dva roky později astronauta doprovázela figurka Krtečka. Ta nyní, v menším provedení, k ISS letí znovu.
Původní Krteček, který byl v kosmu v roce 2011, je v současné době vystaven v brněnském Technickém muzeu. Tato postavička, která je vysoká asi dvacet centimetrů, se ale nyní kvůli své velikosti do kosmu vydat nemohla. Zatímco v roce 2011 s jejím uložením v prostorném raketoplánu Endeavour problém nebyl, v kosmických lodích Sojuz není místa nazbyt.
Krteček, kterého měl Feustel zavěšeného nad hlavou, byl dobře patrný při středečním startu. Plyšoví maskoti posádce slouží i jako indikátory stavu beztíže. Na záběru z kabiny je jasně vidět, jak se Krteček po dosažení beztížného stavu volně vznáší prostorem. Jeho pohyb v kabině lodi omezovala jen šňůrka, na které byl zavěšen.
Vedle Krtečka s sebou Feustel tentokrát vzal ještě kopii titulní stránky z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v židovském ghettu vytvořeném nacisty za druhé světové války v Terezíně, a také kopii obrázku Měsíční krajina. Ten nakreslil Petr Ginz, který Vedem založil a v terezínském ghettu dva roky žil, než ho nacisté v září 1944 zavraždili v osvětimském koncentračním táboře.
Ginzovu kresbu do kosmu vzal v roce 2003 první izraelský astronaut Ilan Ramon, tato mise raketoplánu Columbia ale skončila tragicky, smrtí celé posádky. Feustel před letem prohlásil, že výběrem obrázků chce uctít nejen památku obětí holocaustu, ale i Ramona.