Vědcům z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) se minulý měsíc podařilo v hlubinách oceánu v Jižní Karolíně pořídit vzácné záběry žraloků, kteří se v početné skupině zuřivě krmili mršinou mečouna. Během pozorování však nastal překvapivý zvrat, když jednoho z malých žraloků sežrala větší ryba - mnohopilák americký. NOAA o tom informoval na svých oficiálních stránkách.
V hloubce kolem 450 metrů narazili vědci na neobvyklý jev. Skupina malých žraloků se zběsile vrhla na zhruba dvouapůlmetrovou mrtvolu mečouna, kterou trhala na kusy. Už tohle bylo poměrně vzácné video, neboť žraloci často nežerou svou oběť ve větším počtu.
Za pár okamžiků se však zpoza výzkumného potápěcího zařízení s kamerou vynořil mnohopilák americký, který využil zaujetí žraloků potravou a jednoho z nich polapil tak, že mu z tlamy trčel jen chvějící se ocas oběti. Mnohopilák patrně využil kamery jako úkrytu, než na žraloka chladnokrevně zaútočil.
"Mnohopilák demonstruje schopnost velkých dravých ryb živit se malými žraloky. Zdá se, že mnohopilák se sám nedokázal mečounem nakrmit, ale tím, že narazil na skupinku žraloků, se nakonec taky nažral," napsal na stránkách NOAA Peter Auster, výzkumník z University of Connecticut.
Dospělý jedinec mnohopiláka se dokáže pohybovat v hloubce do 600 metrů. Může měřit až dva metry a vážit sto kilogramů. Skupinu žraloků tvořily podle NOAA dva hlubinné druhy: ostroun obecný a ostroun drsnotělý.
Příčina smrti mečouna zůstává záhadou, vzhledem ke stavu těla byl ale mrtvý jen pár hodin. "Možná to bylo kvůli stáří, nějaké nemoci nebo většímu zranění. Stopy žádného rybářského vlasce nebyly viditelné. Nicméně jakékoliv zranění mohlo být zamaskováno stovkami žraločích kousanců," myslí si Auster.
K objevu došlo náhodou. Vědecký tým totiž původně oblast zkoumal kvůli troskám vraků z druhé světové války v rámci expedice Deep 2019, kterou zahájil už 30. května.