Viry z rodiny HIV napadly primáty už před miliony let
02.12.2008 07:36 Původní zpráva
Viry příbuzné lidskému HIV zřejmě objevily primáty jako vhodné hostitele mnohem dříve, než se virologové dosud domnívali. Došlo k tomu pravděpodobně nejméně před čtrnácti, ale možná také už před 85 miliony let.
Vyplývá to z analýzy genetické informace 21 druhů primátů, kterou provedli odborníci ze Stanfordovy univerzity. Prohledali DNA všech primátů, u nichž je v databázích dostupný alespoň částečný genom, a hledali úseky virového původu.
HIV totiž patří do skupiny virů, které dovedou svou genetickou informaci vložit do genomu hostitele. Tam se může usadit a nepozorovaně putovat z generace na generaci, aniž vyvolá onemocnění. Analýza takovou DNA objevila v genomu makiho trpasličího - drobného lemura z Madagaskaru.
Jeho předkové kolonizovali Madagaskar před 75 miliony let. Už deset milionů let předtím se linie vedoucí k dnešním lemurům oddělila od jejich afrických příbuzných, z nichž se vyvinuli také lidoopi a člověk. Madagaskar se později několikrát alespoň na krátkou dobu spojil s Afrikou pevninským mostem, naposledy před čtrnácti miliony let. Je proto pravděpodobné, že virus nalezený u makiho se do jeho genomu dostal nejpozději v té době. Ale mohlo to být i před 85 miliony let.
Cesta k lepšímu pochopení HIV
Viry z rodiny HIV by mohly být v budoucnu objeveny i u dalších primátů, včetně druhů žijících v Asii a v Americe. "Pokud vím, zatím se po nich nikdo pořádně nedíval," říká Rob Gifford, jeden z autorů studie. Jakýkoli podobný objev může pomoci ve výzkumu HIV/AIDS. Primáti napadaní touto skupinou virů si proti nim vyvinuli ochranu v podobě několika bílkovin imunitního systému, které množení virů blokují. Proto například šimpanzi bez problémů zvládají útok viru SIV, obdoby lidského HIV. Člověk tuto ochranu z nějakého důvodu nemá.
Viroložka Beatrice Hahnová z Alabamské univerzity přirovnává postup Gifforda a jeho kolegů k molekulární archeologii. "V těchto genetických sekvencích může být ukryto ještě velké bohatství," doplňuje. Pochopení společné evoluce virů a jejich hostitelů přispěje k vývoji léků a vakcín proti HIV.
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.