Nejen příbuzní, ale fakticky celá Keňa slaví zvolení Baracka Obamy novým prezidentem Spojených států. Celou noc byla tato východoafrická země na nohou, nejprve v očekávání výsledků a posléze, aby řádně oslavila prvního černošského prezidenta v Bílém domě. Keňský prezident Mwai Kibaki dokonce na Obamovu počest vyhlásil čtvrtek státním svátkem.
Barack Obama svého keňského otce sotva znal, ale tento fakt nedokáže zastavit "obamománii", která zachvátila fakticky celý černý světadíl a především Keňu, kde jeho portréty zdobí billboardy i autobusy.
"Obama přichází, udělejte mu cestu," vykřikoval Obamův nevlastní bratr Malik uprostřed oslav ve vesnici Kogelo na západě země, kde se narodil Obamův otec a kde žije jeho nevlastní babička. K oslavám se připojili všichni obyvatelé.
Po celé Africe lidé věří, že Obama jako prezident nejchudšímu kontinentu pomůže, alespoň větší pomocí. Jiní si prostě užívají slávy z úspěchu černošského politika s africkými kořeny.
Pro některé je Obamovo zvolení jistou satisfakcí za katastrofální prosincové volby, které v Keni vyústily v povolební násilí a stovky mrtvých. "Bůh nás trojnásobně odměnil," řekl Kennedy Obdiero.
"Kdybych mohl jet do Spojených států na kole, jel bych," dušuje se truhlář Joseph Ochieng, který slaví v jednom z největších afrických slumů - nairobské Kibeře.
"On je in!" prohlásila 23letá studentka Rachel Ndimuová, která se připojila ke stovkám dalších lidí na volebním večírku v rezidenci amerického velvyslance v Keni Michaela Rannebergera. "Je to úžasné a stojí za ním celý svět," zdůraznila Rachel při přípitku šampaňským.
Kupodivu čtrnáctiletý Gibson Gaitho se dívá na poslední události střízlivě. Nevěří, že Obama jako prezident změní jeho život, ale inspiruje se neuvěřitelnou životní cestou muže s keňskými kořeny.
"Je to téměř stejné, jako když se Nelson Mandela stal v roce 1994 prezidentem Jižní Afriky," prohlásil jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu.
V Ugandě slavili univerzitní studenti u táboráků z hořících pneumatik. A hodlají slavit bez přestávky dva dny, jak řekl jeden z nich.
Radost projevovali i Obamovi někdejší spolužáci ze základní školy v indonéské metropoli Jakartě, kde budoucí prezident strávil čtyři roky. "Vzpomínám si na hodinu, kdy všichni žáci psali o svých cílech a přáních. Někteří napsali, že chtějí být právníky, vojáky, piloty či doktory, ale on byl jediný, kdo chtěl být prezidentem," řekl Dewi Asmara. "Nikdy jsme nechápali, na co ten den myslel."
Foto: AP