Baradej prý nechce být prezidentem

Zahraničí
15. 2. 2011 06:35
Bývalý egyptský diplomat a nositel Nobelovy ceny za mír Muhammad Baradej.
Bývalý egyptský diplomat a nositel Nobelovy ceny za mír Muhammad Baradej.

Bývalý egyptský diplomat a nositel Nobelovy ceny za mír Muhammad Baradej řekl, že jeho hlavním cílem je demokratizace Egypta, a nikoli kandidatura na prezidenta. Podle něj by příštím prezidentem měl být čtyřicátník nebo nanejvýš padesátník. Baradejovi, který v pondělí poskytl rozhovor katarské televizi al-Džazíra, je 68 let.

Je jednou z postav opozice a patřil ke kritikům prezidenta Husního Mubaraka. Ten v pátek pod tlakem protestů odstoupil.

Pro některé Egypťany by byl Baradej jeho vhodným nástupcem, ale mnozí si to nemyslí, protože tento bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii podle nich strávil příliš mnoho času v cizině.

"Mým jediným cílem je být svědkem toho, že se z Egypta živořícího pod utlačovatelským diktátem stane civilizovaný a demokratický stát. Nepřeji si stát se prezidentem," řekl.

Naznačil však také, že v případě, že by ho nominovali jiní, by proti tomu nebyl. Prohlásil, že sám se do pozice kandidáta nepostaví.

Vládne armáda

Vyjádřil se také k roli Muslimského bratrstva v Egyptě. Tato dosud zakázaná islámská strana si podle něj vydobyla svou podporu mezi Egypťany zajišťováním zdravotnických a dalších služeb chudým, čehož vláda nebyla schopna. Podle Baradeje má bratrstvo podporu tak pětiny Egypťanů. Analytici ji odhadují na 20 až 40 procent.

Po Mubarakově odchodu se moci v Egyptě ujala armáda, která má zemi vést do parlamentních a prezidentských voleb. Opozice od ní očekává zrušení výjimečného stavu, který byl zaveden po zavraždění někdejšího prezidenta Anvara Sadata v roce 1981.

Novináři televize al-Džazíra se zeptali americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové na to, jakou radu by v této otázce egyptským vojákům dala. "To jsou egyptské události a řídit je musí egyptský lid. Jeho požadavek na zrušení výjimečného stavu jsme dlouhodobě podporovali," řekla.

V Kongresu prohlásila, že egyptská armáda prožívá nyní těžké chvíle a že kroky, které učinila dosud, vzbuzují důvěru, ale mnoho práce ještě zbývá.

Armáda také vytvořila výbor, který má připravit změnu některých ústavních článků. Do jeho čela byl v pondělí jmenován bývalý soudce Tárik Bišrí. Egypťané by měli do dvou měsíců o ústavních změnách rozhodovat v referendu.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ