Co znamená bezletová zóna? Nad Libyí se bude létat o sto šest. A k tomu asi i humanitárně bombardovat. Politici se stydí říkat nepříjemné pravdy naplno.
Pokud už nejsou ve vzduchu, spojenecké bombardéry nejspíš každou chvíli odstartují k útoku na Libyi.
"Bezletová zóna" má v praxi vypadat tak, že na nebi nad Bengházím či Tobrukem bude pěkně husto. Kaddáfí sice po ultimátu OSN odvolal z akcí proti povstalcům své letectvo, jeho vojáci ale potírají rebely po zemi, a tak Západ túruje své bojové stroje.
Tento vývoj musel být zřejmý od samého začátku. Je jasné, že válečná operace je pečlivě připravena. Státníci se ve své řeči většinou snaží skrýt "jádro pudla".
V živé paměti máme "humanitární bombardování" nad Jugoslávií prosazované Václavem Havlem nebo "kampaň" Američanů v Iráku či v Afghánistánu. Ti nedávno nechali dokonce přejmenovat i "válku proti teroru" na "výjimečnou operaci v zámoří". A není zase tak dávno doba, kdy se invaze cizích armád jmenovala "internacionální pomoc", represe v podobě vyhazování lidí z práce a znovuzavedení cenzury se označovala za "normalizaci".
Pokud je tedy prosazování "bezletové zóny" vedeno čistým úmyslem pomoci ohroženým civilistům, není nutné slova šifrovat. Mělo by se mluvit na rovinu o ničení protivzdušné obrany, letišť a velitelství nepřítele. O bombardování, které ale příliš humanitární nebude. Skoro jistě při něm zahynou i civilisté. Dát konečné rozhodnutí je strašně těžké. Nese s sebou "vedlejší účinky", tedy krev nevinných. Možná i proto se ti, kteří je musí učinit, schovávají za kolektivní rezoluce a eufemismy.