Překroucená oficiální verze o dramatickém útoku na loď s 1500 lidmi? O uplynulém víkendu zveřejnila světová média zprávu, že ozbrojená ochranka výletního parníku MSC Melody zahnala útočící somálské piráty. Cestující na lodi však mají jinou verzi. Hrdiny jsou prý v první řadě oni.
Pasažérům na parníku MSC Melody už jde na nervy holedbání a hrdinská póza kapitána lodi Cira Pinta, že útok ozbrojenců na pirátském rychlém člunu v noci ze soboty na neděli odrazila ochranka, které bleskově rozdal z trezoru pistole.
Bylo to trochu jinak, shrnuje svědectví řady cestujících německý magazín Der Spiegel, který o únosu s odvoláním na jednoho z cestujících informoval na svém webu veřejnost jako první.
ČTĚTE TAKÉ: Piráti zaútočili na výletní parník s 1500 lidmi
Z jejich líčení vyplývá, že členové bezpečnosti zasáhli proti pirátům až ve druhé fázi „obrany", kdy už s námořními lupiči sváděli zhruba sedm minut boj někteří pasažéři.
Také kapitána Pintu informovali o útoku sami cestující, shodou okolností ve chvíli, kdy prý v baru vyprávěl se skleničkou v ruce dvěma dámám, že parník je v bezpečných vodách, daleko od somálských břehů.
Kapitán popíjel v okamžiku útoku u baru
Cestující vtrhli do baru a křičeli na kapitána, že na zádi lodi, hned za bazénem, je loď s ozbrojenými muži, kteří se snaží vyšplhat na palubu. V tu chvíli padly první výstřely, kapitán si uvědomil nebezpečí a začal jednat.
To už se ale řada cestujících snažila odrazit piráty sama. Házeli po nich zoufale židličky a lehátka, zkrátka vše, co bylo rychle po ruce.
Pirátů si podle líčení Julese Taylera všimla jako první jedna žena, která se intuitivně naklonila přes zábradlí a podívala se dolů. Do té doby rychlý člun somálských kriminálníků nikdo nezpozoroval.
V tu chvíli už se jeden z pirátů snažil na laně dostat na nejnižší palubu. Předměty vrhané cestujícími ho ale posléze srazily a on zmizel v temné hlubině oceánu. Člun pirátů se odklonil od zádi parníku.
Piráti mezitím vystřelili tři salvy a zasáhli jednoho z pasažérů do nohy. Boj s nimi trval minuty. Teprve po sedmi minutách se objevila ozbrojená ochranka. Piráti byli zaskočeni, že na lodi jsou střelné zbraně, a nakonec definitivně vzdali své pokusy se k ní přiblížit a vyšplhat na ni.
Kapitán Pinta se od víkendu hřeje v záři reflektorů a hovoří o tom, že to bylo jako ve válce. Hrdinou je on a jeho muži. Úlohu cestujících při včasném spatření pirátů a obraně lodi se snaží bagatelizovat. Piráty podle něj přece nelze zahnat lehátky.
Posádka prý ani neuměla spustit poplach
Část cestujících, která byla u toho, má ale jiný názor. Členové posádky prý ani nevěděli, jak spustit alarm, dodává Tayler, britský cestující žijící v Jižní Africe, píše Spiegel.
Kritičtí pasažéři se také ptají, jak je možné, že na lodi nebyly v noci rozestaveny žádné hlídky, které by případné blížící se piráty viděly, třebaže k somálskému pobřeží bylo zhruba tisíc mil.
Je ale známo, že piráti v uplynulých týdnech útočí stále dále od domovských břehů v Indickém oceánu. Jak je dále možné, že rychlý člun lupičů nezaznamenal lodní radar?
Loď Melody patří italskému rejdařství MSC Crociere. Má 532 kabin a výtlak 35 tisíc tun. Na palubě MS Melody bylo ve chvíli útoku 991 pasažérů a 536 členů posádky.
Foto: ČTK/AP, Der Spiegel a Profimedia