Vláda v Botswaně zrušila zákaz lovu slonů, který zavedla v roce 2014, aby zamezila rostoucímu pytláctví. Země na jihu Afriky to odůvodnila vzrůstajícími konflikty mezi slony a lidmi, kterým se nelíbí, že zvířata poškozují jejich úrodu a narušují živobytí. Zprávu přinesl server CNN.
V Botswaně žije kolem 130 tisíc slonů, což je ekvivalent přibližně jedné třetiny obyvatel země. Ohrožený druh zvířete se před pár lety rozhodla vláda chránit, když zakázala jejich lov. Nyní ho ale zrušila.
Slonům ubývá jejich přirozené prostředí, a dostávají se tak častěji do kontaktu s lidmi, což často vyústí ve hněv lidí, protože sloni jim ničí půdu, a poškozují tak úrodu. Oblíbená zvířata turistů jsou tak u místních obyvatel jen "obyčejným ničitelem".
"Zdá se, že počet predátorů se zvýšil. Působí velké škody, protože zabíjejí hospodářská zvířata," odůvodnilo na facebooku své rozhodnutí ministerstvo životního prostředí.
Slon africký je na červené listině Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) a je klasifikován jako zranitelný druh. Kvůli zmenšování jejich přirozeného prostředí ale způsobují lidem škody: ničí plodiny, zabíjí hospodářská zvířata, ničí dodávky vody a někdy dokonce zraní nebo i zabijí lidi," potvrzuje informace ministerstva IUCN.
Už začátkem roku navrhli někteří ministři, aby se zákaz lovu slonů zrušil a jejich maso se užívalo jako krmivo pro hospodářská zvířata. Ochránci přírody však varovali, že druh by tímto zrušením mohl časem zaniknout, pokud nebude dostatečně chráněn.
V době před evropskou kolonizací bylo v Africe podle odhadů až 20 milionů slonů. V roce 1979 už číslo činilo jen 1,3 milionu. Poslední údaje ukázaly, že během pouhých sedmi let (2007-2014) se sloní populace zmenšila nejméně o 30 procent neboli nejméně o 144 tisíc jedinců.