Tělo jednoho z nejhledanějších lidí viněných z genocidy ve Rwandě Augustina Bizimany bylo identifikováno v hrobě v Kongu. Oznámila to v pátek agentura Reuters. Minulý týden se podařilo ve Francii dopadnout jiného podezřelého Féliciena Kabugu, považovaného za hlavního finančníka vyvražďování, při němž v roce 1994 zemřelo na 800 tisíc lidí.
Rwandskou genocidou se nyní zabývá Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT) a jeho prokurátor Serge Brammerz vpátek v prohlášení oznámil nález a identifikaci Bizimanova těla.
Bizimana byl ministrem obrany a patřil k lidem obviněným Mezinárodním trestním tribunálem pro Rwandu, jež se zatím nepodařilo dopadnout. Podle Brammerzova prohlášení zemřel zřejmě v roce 2000 v Kongu a jeho tělo se podařilo identifikovat pomocí rozboru DNA. Bizimana byl obviněn v 13 bodech, k nimž patří genocida, vražda a znásilnění.
"Bizimana byl považován za odpovědného za vraždy bývalé premiérky Agathe Uwilingiyimanaové, deseti belgických členů mírového sboru OSN a civilistů z řad Tutsiů" v pěti rwandských oblastech, stojí v prokurátorově prohlášení.
Kabuga stanul ve Francii tento týden před soudem. Je podezřelý, že podporoval hutuské ozbrojené složky Interahamwe, které během 100 dní v roce 1994 zmasakrovaly asi 800 tisíc příslušníků tutsijského obyvatelstva i umírněné členy kmene Hutuů. Asi 2,7 milionu lidí muselo tehdy ve Rwandě uprchnout ze svých domovů.
Vyšetřováním genocidy byl pověřen Mezinárodní tribunál pro Rwandu (ICTR), který fungoval v letech 1997 až 2015 a v jehož práci pokračuje MICT. Původní soud za své působnosti odsoudil přes 60 strůjců masového vraždění. Před tribunálem stanuli hlavně vysoce postavení představitelé režimu, méně významné pachatele násilností soudí místní soudy a lidové tribunály.
Brammertz oznámil, že jeho úřad stále stíhá bývalého velitele prezidentské gardy Protaise Mpiranyu a pět dalších Rwanďanů.