Bývalá mezinárodní fotbalová hvězda George Weah složil prezidentskou přísahu a nastoupil do úřadu hlavy liberijského státu. Funkci mu předala odstupující prezidentka, nositelka Nobelovy ceny za mír Ellen Johnsonová-Sirleafová, která po dvou mandátech už znovu kandidovat ve volbách nemohla.
Weah, kterému je 51 let, vyhrál v prosinci jak první, tak druhé kolo prezidentských voleb. V rozhodujícím klání porazil svého soupeře, dosavadního 73letého viceprezidenta Josepha Boakaie, ziskem více než 60 procent hlasů.
Nový šéf státu se v roce 1995 stal doposud jediným Afričanem oceněným Zlatým míčem FIFA pro nejlepšího fotbalistu roku. Při dnešním slavnostním přebírání úřadu ocenil svou 79letou předchůdkyni za to, že dokázala v zemi dříve sužované krvavými konflikty nastolit mír.
Odcházející prezidentka ale byla kritizována za údajnou korupci a podle mnohých jejích odpůrců se příliš nesnažila bojovat s chudobou. Weah ve svém inauguračním projevu slíbil, že se právě na tyto dva problémy nyní hlavně zaměří.
"Jsem zcela přesvědčen, že ohromný mandát, který jsem dostal od liberijského lidu, je mandát ke skoncování s korupcí ve veřejných službách. Slibuji, že tento mandát splním," prohlásil. "Nadešel čas, abychom jako představitelé vlády postavili zájmy našeho lidu nad naše vlastní sobecké zájmy. Je na čase být upřímný vůči lidem," dodal.
Neslíbil žádná rychlá řešení ani zázraky při odstraňování chudoby. "Místo toho dnes slibuji, že moje vláda s vaší pomocí dosáhne stabilního a spásného pokroku k naplnění vašich nadějí a tužeb, jež chováte v srdcích pro matku Libérii," řekl nový prezident.
Západoafrická země, založená v 19. století osvobozenými americkými otroky, nezažila pokojné předání moci již 73 let. Po občanské válce, která si mezi lety 1989 a 2003 vyžádala na 250 tisíc obětí, se Johnsonové-Sirleafové během dvou šestiletých funkčních období podařilo zemi stabilizovat, následně ovšem musela čelit výzvě v podobě epidemie eboly.